25.11.2020 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka je v Polsku v komerčním chovu nosnic

Státní veterinární správa dnes obdržela od polské veterinární autority informaci o výskytu nového ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N8. Konkrétně se nákaza objevila v komerčním velkochovu nosnic o počtu 900 tisíc kusů ve Velkopolském vojvodství. Z preventivních důvodů Státní veterinární správa rozhodla zaměřit své kontroly na chovy a potravinářské firmy, které jsou v kontaktu s rizikovým regionem.

V souvislosti s novým ohniskem aviární influenzy v Polsku a zvýšeným rizikem zavlečení nákazy na naše území Státní veterinární správa rozhodla o mimořádné kontrolní akci zaměřené na chovy drůbeže, drůbeží porážky a třídírny konzumních vajec, které jsou v kontaktu s územím Polska, konkrétně s Velkopolským vojvodstvím.
Jediným efektivním nástrojem, který brání přenosu ptačí chřipky do chovů, je důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti. „Nejdůležitější je především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a napájením. Zasíťované výběhy a krmení pod přístřeškem umožňuje efektivní prevenci před zavlečením nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Přirozený rezervoár viru ptačí chřipky představují volně žijící ptáci. Při jarní a podzimní migraci volně žijícího ptactva se nebezpečí přenosu nákazy výrazně zvyšuje. Pro včasné rozpoznání nákazy je nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé, jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky, neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
Naposledy se aviární influenza v České republice objevila zkraje letošního roku. Na našem území byla vyhlášena dvě ohniska ptačí chřipky v chovech drůbeže. První bylo potvrzeno 18. ledna 2020 v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Vysočině. O měsíc později, respektive 17. února bylo vyhlášeno druhé v komerčním chovu drůbeže ve Slepoticích.
S ohledem na včasné zachycení případné nákazy na území České republiky v souladu s evropskou legislativou provádí Státní veterinární správa monitoring výskytu aviární influenzy v chovech drůbeže a u volně žijících ptáků. V roce 2020 bylo vyšetřeno 109 nalezených uhynulých volně žijících ptáků. U žádného z nich nebyl zjištěn virus aviární influenzy. V chovech drůbeže bylo od začátku roku 2020 v rámci tohoto programu vyšetřeno 3210 vzorků krve pocházejících z 227 různých hospodářství. Všechny výsledky vyšetření na přítomnost protilátek proti sledovaným subtypům H5 a H7 byly negativní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down