Ptačí chřipka na Praze-východ

Včera byla potvrzena tři nová ohniska ptačí chřipky v malochovech drůbeže ve Středočeském kraji, respektive v okrese Praha–východ. Dva ze tří zasažených malochovů drůbeže jsou v Hrusicích, třetí v Nebřenicích, jež jsou součástí obce Popovičky.

Ve čtvrtek 8. prosince byl Státní veterinární správě nahlášený podezřelý úhyn drůbeže na dvou místech v obci Hrusice. Chovatel prvního chovu nahlásil úhyn nadpoloviční většiny z více než pěti desítek chované drůbeže, převážně nosnic, ale také několika husí a krůt. Na postižených ptácích byly zjevné klinické příznaky nákazy zahrnující průjem, respirační obtíže a apatie. V těsném sousedství postiženého chovu se nacházel druhý malochov, odkud byl nahlášený úhyn dvou ze dvaceti chovaných kachen, včetně 60 nosnic a šesti husí. Ve třetím zasaženém chovu v Nebřenicích chovatel nahlásil úhyn 25 ze 45 nosnic, přičemž i zbývající drůbež vykazovala klinické příznaky ptačí chřipky.

Veterinární inspektoři postižené chovy zkontrolovali a odebrané vzorky odeslali na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha v Lysolajích. Vyšetření v akreditované laboratoři potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5, přičemž na stanovení patogenity a konkrétní subtyp nákazy se teprve čeká.  V souladu s legislativními opatřeními tak bude zbývající drůbež ve všech chovech během tohoto víkendu utracena. Dále se okolo ohnisek vymezí uzavřená pásma, v nichž se přijmou mimořádná veterinární opatření.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků. Šíří se zejména krmivem či vodou kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny, což chovům drůbeže přináší významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.*

 

Aviární influenzou byly zasaženy malochovy drůbeže v Hrusicích a Nebřenicích
Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují zejména u volně žijících vodních ptáků

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down