Ptačí chřipka nepolevuje

Od druhého ledna do čtyřiadvacátého února bylo potvrzeno již jednadvacet ohnisek ptačí chřipky H5 v nekomerčních chovech drůbeže na několika místech v republice. Z uvedeného počtu jsou čtyři ohniska ve Středočeském kraji, po třech ohniscích evidují v krajích Vysočina, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Dvě ohniska jsou v Jihočeském kraji a zbývající tři záchyty ptačí chřipky připadají na Olomoucký, Plzeňský a Královéhradecký kraj. V souvislosti s nákazou se tak celkové ztráty v malochovech pohybují na úrovni okolo 430 kusů drůbeže, respektive slepic. 

Zatím poslední jednadvacáté ohnisko ptačí chřipky, které bylo potvrzeno v malochovu drůbeže se nachází v obci Chlum u Křemže na Českokrumlovsku v Jihočeském kraji. V tomto případě chovatel informoval místně příslušnou krajskou veterinární správu o úhynu a nuceném usmrcení téměř poloviny z 21 chovaných slepic, které vykazovaly příznaky nákazy. Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, odebrali vzorky k laboratornímu vyšetření ve Státním veterinárním ústavu a přijali opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Ještě, než vyšetření potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1, uhynuly i ostatní slepice, čímž odpadlo i nezbytné usmrcení zbývajících slepic. Přestože stejný chovatel má na svém pozemku venkovní voliéry, v nichž chová papoušky a kanáry, k utracení exotických ptáků nedojde. Budou však nastavena preventivní a sanitační opatření, aby nedošlo k přenosu nákazy z drůbeže na papoušky.

Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku je v SVÚ – Praha
Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku je v SVÚ – Praha

Ptačí chřipka v komerčních chovech

Pokud jde o letošní případy ptačí chřipky v komerčních chovech, dosud bylo potvrzeno pět ohnisek. Poprvé to bylo 30. ledna v rozmnožovacím chovu slepic v Chocni na Pardubicku, který patří společnosti Mach drůbež a. s. Jen o tři dny později byla nebezpečným virovým onemocněním ptáků zasažena další farma s rodičovským chovem slepic, kterou provozuje již zmiňovaná společnost v obci Sklené na Svitavsku (Pardubický kraj). Obě hospodářství jsou od sebe vzdálena jen několik desítek kilometrů, příčina zavlečení nákazy dosud nebyla zveřejněna.

Zbývající tři ohniska ptačí chřipky byla potvrzena na Vysočině, respektive v rozmnožovacích chovech nosné drůbeže v Častoticích a ve Vanči, jejichž majitelem je společnost Líheň Studenec, s. r. o., a dále na farmě s výkrmem kachen ve Valdíkově na Třebíčsku.

Od 31. 1. do 14. 2. se tak celkové ztráty na drůbeži v komerčních chovech vyšplhaly na více než 209 tisíc kusů drůbeže, přičemž čtvrtina, respektive 50 tisíc kusů zahrnovala kachny ve výkrmu.

Na letošním účtu ptačí chřipky v komerčních chovech jsou rodičovské chovy slepic nosného i masného typu
Na letošním účtu ptačí chřipky v komerčních chovech jsou rodičovské chovy slepic nosného i masného typu

Pro úplnost zbývá snad ještě dodat, že ptačí chřipka se nevyhýbá ani volně žijícím ptákům. Nově byla potvrzena u labutě uhynulé na Jarohněvickém rybníku v katastru města Dubňany na Hodonínsku. Od začátku roku se ptačí chřipka u volně žijících ptáků potvrdila na šesti místech v republice.

Přijatá opatření

V rámci opatření vymezených evropskou legislativou se postupuje tak, že se v postiženém chovu utratí veškerá drůbež a zlikvidují vejce, přičemž ve velkých chovech je nezbytná součinnost se složkami integrovaného záchranného systému. Bezprostředně po depopulaci se provede předběžná dezinfekce podestýlky i technologického vybavení, následují mechanická očista a dvojí dezinfekce s odstupem sedmi dnů. Pokud jde o vyhlášená uzavřená pásma, zahrnují jednak ochranné pásmo, které je v okruhu do tří kilometrů od ohniska a přijatá opatření v něm platí minimálně po dobu jednadvaceti dnů, jednak pásmo dozoru s dosahem do deseti kilometrů od ohniska a s platností třicet dnů. Zatímco v uzavřeném pásmu se kontrolují všechny komerční chovy drůbeže, malochovy jsou pod kontrolou jen v ochranném pásmu. V uzavřeném pásmu krajská veterinární správa zakazuje výstavy, přehlídky, trhy a soutěže nejen drůbeže, ale i jiného ptactva. Stejně tak omezuje vypouštění pernaté zvěře (bažantů a kachen divokých) do honitby za účelem zazvěření.

Ovšem v chovech, které neuvádí drůbež ani její produkty na trh, se na základě nedávné změny v evropské legislativě nevymezují uzavřená pásma a tím pádem se ani nevyhlašují mimořádná veterinární opatření. Místně příslušné krajské veterinární správy však budou nákazovou situaci v oblasti monitorovat.*

Nejčastějším zdrojem viru ptačí chřipky u nás jsou kachny divoké
Nejčastějším zdrojem viru ptačí chřipky u nás jsou kachny divoké

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down