19.02.2023 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka ohrožuje malochovy drůbeže

V pátek 17. února byla potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky na Vysočině. Konkrétně se jednalo a dva malochovy v Okrouhlicích na Havlíčkobrodsku. Z pětadvaceti ohnisek právě probíhající vlny aviární influenzy jich devatenáct připadá na malochovy, kde chovatelé v souvislosti s nákazou přišli celkem o 650 kusů drůbeže.

V posledních dvou případech chovatelé oznámili krajské veterinární správě postupný úhyn drůbeže. V prvním chovu uhynulo šest slepic z celkových jedenácti, ve druhém jich postupně uhynula zhruba polovina (60 kusů) z celkového počtu 116 slepic. Veterinární inspektoři v chovech odebrali vzorky a poslali je do laboratoře Státního veterinárního ústavu na vyšetření, která potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N. Na hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. V jejich rámci byla zbývající drůbeže utracena a ve vymezených ochranných pásmech okolo ohnisek byla přijata mimořádná veterinární opatření.

Podle odborníků právě malochovy představují největší riziko šíření nákazy. Odůvodňují to tím, že na rozdíl od komerčních chovů nemají zákonem stanovená pravidla biologické bezpečnosti ani nepodléhají pravidelným veterinárním kontrolám k ověření jejich dodržování. Protože nepodléhají státnímu veterinárnímu dozoru, nejsou pod kontrolou ani přesuny drůbeže a drůbežích produktů, kterými může být nákaza rozšířena do dalších chovů.*

 

Letos bylo v malochovech drůbeže potvrzeno již patnáct ohnisek ptačí chřipky
V rámci opatření minimalizující šíření nebezpečné nákazy musí být veškerá drůbež v chovu utracena

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down