07.04.2021 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka opět v komerčním chovu kachen

Dnes Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdila tři nová ohniska ptačí chřipky subtypu H5N8. První z nich je v komerčním chovu pekingských kachen na Královéhradecku, zbývající dvě nová ohniska se nacházejí v malochovech drůbeže ve Středočeském kraji a na Tachovskou. Dosud se tak v chovech drůbeže v České republice letos potvrdilo 31 ohnisek ptačí chřipky. V 19 případech byla nákaza potvrzena u nalezených volně žijících ptáků.

První z nových ohnisek bylo opět potvrzeno v komerčním chovu pekingských kachen ve Starém Bydžově společnosti Perena, která má již desátý pozitivně testovaný chov kachen. Z důvodu významného poklesu snášky se v chovu s více než devíti tisíci kachen odebraly vzorky, které byly pozitivní na ptačí chřipku subtypu H5N8.
Zbývající dvě nová ohniska ptačí chřipky shodného subtypu (H5N8) se nacházejí v malochovech. Jedno z nich je v obci Třebotov v okrese Praha-západ, kde chovatel nahlásil úhyn devíti ze 14 chovaných nosnic. Zdrojem nákazy byly pravděpodobně volně žijící ptáci z nedalekých rybníků. Druhé je ve smíšeném chovu nosnic a kachen v obci Vysočany na Tachovskou. Také zde uhynula většina z jedenácti kusů chovaných nosnic a kachen.
Ve všech třech chovech s potvrzenou aviární influenzou bude zbývající drůbež utracena v souladu s legislativou. Místně příslušné krajské veterinární správy vymezí tříkilometrová ochranná pásma a pásma dozoru o poloměru deseti kilometrů, v nichž budou platit mimořádná veterinární opatření.
Od začátku letošního roku bylo v České republice potvrzeno jednatřicet ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže, přičemž v jedenácti případech se jednalo o komerční chovy drůbeže. Až na jedinou výjimku (chov nosnic) byly postiženy chovy pekingských kachen společnosti Perena. V souvislosti s aviární influenzou bylo letos celkem utraceno více než 264 tisíc kusů drůbeže. Zatímco v komerčních chovech se jednalo o více než 262 tisíc ptáků (175 tisíc nosnic a necelých 90 tisíc kachen), v malochovech bylo zlikvidováno 1420 kusů drůbeže.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down