21.02.2017 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka se šíří po světě

Několik nových případů ptačí chřipky bylo hlášeno v mnoha zemích. Na Tchaj-wanu vzniklo několik nových ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI), a protože byly nahlášeny v posledním týdnu, uložila vláda uložit dočasný zákaz přepravy a porážky drůbeže v celé zemi. Další nedávné případy byly hlášeny v Íránu, Izraeli, Nigérii a Kamerunu.

Ministerstvo zemědělství v Taipei uvádí, že byl odhalen virus H5N6 u mrtvé husy. Podle nejnovější zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) byl stejný virus zjištěn v hejnu téměř 3800 kachen ve městě Yuli v kraji. Podle nejnovější aktualizace bylo na Tchaj-wanu objeveno pět ohnisek H5N6 u drůbeže v posledních dnech, čímž se celkový počet ohnisek vyšplhal na 17. Podle Rady pro zemědělství bylo více než 188 000 kusů drůbeže na 28 farmách vyřazeno a byl zaveden sedmidenní zákaz přepravy a porážky drůbeže, aby se zabránilo šíření nákazy.
Írán, Izrael
V listopadu 2016 hlásily zdravotní úřady v Izraeli a Íránu první výskyt HPAI subtypu H5N8. Podle posledních zpráv agentury OIE vznikají stále nové případy. Během ledna 2017 vzniklo v Íránu 16 ohnisek drůbeže a nemoc postihla než 226 000 kusů drůbeže a více než 20 000 jich uhynulo, zbytek byl vyřazen. V těchto 12 ohniscích na sedmi velkých farmách a v pěti menších chovech byly postiženy chovné slepice, nosnice, krůty, koroptve a pštrosi na severu a střední části země. Čtyřicet divokých ptáků bylo rovněž pozitivně testováno. V průběhu tří týdnů od posledního lednového týdne v lednu úřady v Izraeli potvrdilo šest ohnisek HPAI. Šlo o pět farem s chovem krůt, nosnic nebo chov kachen. Celkem uhynulo nebo bylo vyřazeno více než 99 000 kusů drůbeže. Byly nalezeny také tři mrtvé sovy a byly rovněž tak pozitivně testovány na virus H5N8.
Afrika: Nigérie, Kamerun

Nigerijský veterinární orgán sdělil OIE , že má jedno nové ohnisko HPAI u drůbeže v posledním týdnu. Jednalo se zhruba o 3000 kuřic a nosnic ve středu země s H5N1. V středoafrickém státu Kamerun vzniklo nové ohnisko viru H5N8. Problémy začaly v prvním lednovém týdnu v nejsevernějších oblastech, a vedly ke ztrátě ze dne 24 malých chovů drůbeže a 107 pávů korunkatých a všechna zvířata uhynula v důsledku infekce.

Problémy jsou samozřejmě i v Evropě

Ptačí chřipka se objevila i v předních drůbežářských evropských zemí. Francie, Německo, Polsko, Itálie a Velká Británii potvrzují nové případy ptačí chřipky.
V posledním týdnu národní veterinární orgány potvrdily nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) u drůbeže ve Francii a Německu, Polsku, Itálii a ve Spojeném království (Velká Británie).
Francie: více než 260 ohnisek
Dosud bylo potvrzeno 263 ohnisek vysoce patogenní influenzy H5N8 ve francouzských hejnech drůbeže, jak uvedlo ministerstvu zemědělství ve své zprávě ze dne 16. února To představuje nárůst o 36 ohnisek za týden.
Podle nejnovější týdenní zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) bylo potvrzeno dalších 32 nových ohnisek. Bylo postiženo nejméně 65 000 kusů drůbeže, a více než 54 000 ptáků bylo preventivně usmrceno jako pokus získat kontrolu nad šířením nákazy ve vybraných regionech v jihozápadní části země.
Nová ohniska HPAI v komerčním chovu drůbeže byla objevena v Německu, Polsku, Velké Británii a Itálii.
Podle spolkového ministerstva zemědělství Německa dosáhl počet ohnisek HPAI počtu 66, a to včetně zoologických zahrad a parků, počet tedy vzrostl o osm ohnisek od předchozího týdne.
Ministerstvo hlásilo 23 nových ohnisek H5N8, čtyři v komerčních chovech drůbeže. Všechno to byly chovy krůt a uhynulo nebo bylo usmrceno více než 48 000 ptáků. Pozitivně testovány byly také dva menší chovy.
V Polsku byly postiženy čtyři farmy a podle poslední zprávě OIE uhynulo více než 12 000 kusů drůbeže a dalších 308 000 bylo usmrceno.
Vybíjení probíhá i u více než 23 000 brojlerů v hrabství Suffolk ve východní Anglii. Došlo k úhynům na dvou ze tří drůbežích hal na této farmě a byl detekován virus H5N8.
Italské ministerstvo zdravotnictví oznámilo OIE jedno nové ohnisko epidemie HPAI u chovu více než 14 000 krůt v regionu Lombardie na severu země.
Podle italských orgánů vykazovali ptáci symptomy nákazy a budou utraceni v nejbližší době.
V průběhu minulého týdne byl jeden nebo více chovů drůbeže pozitivně testován na virus H5N8 v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a České republice.

Virus zjištěn u také divokých a ptáků chovaných v zajetí
Podle zpráv zasílaných do OIE národními agenturami byl virus H5N8 tedy potvrzen u jednoho z dalších volně žijících ptáků v Chorvatsku, České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Polsku, Slovensku, Švédsku a Spojeném království.*
http://www.wattagnet.com, 20.2 .2017

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down