Ptačí chřipka se vrací do Číny

Nové případy se objevily v Tchaj-wanu, Myanmaru, Itálii, Jižní Africe. Po asi osmnáctiměsíční přestávce se vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) vrátila do drůbežářského odvětví v Číně.

Čína je první ohnisko vysoce patogenní influenzy ptáků způsobené virem H5N1, která se objevila podle informací téměř před třemi lety. Po roční přestávce se virus vrátil. Podle oficiální zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) uhynulo minulý týden kolem 15 000 ptáků na farmě ve vnitřním Mongolsku. Zbývajících 66 500 kusů bylo utraceno po identifikaci viru. Zdroj infekce je znám. Poslední epidemie v jižní provincii byla potvrzena v lednu loňského roku.
Veterinární orgány Myanmaru oznámily na OIE další ohniska HPAI způsobené virem H5N1. Nejnovější případy byly v malém chovu drůbeže u 29 kuřat v obci Yangon. Špatná biologická bezpečnost blízkého ilegálnhoí zpracovatelského zařízení a přítomnost volně žijících ptáků byly identifikovány jako možné zdroje infekce.
Zdá se, že ohnisko v Myanmaru zjištěné na konci července v regionu Tanintharyi je rozšířenější než se původně myslelo. Veterinární agentura tak změnila svou zprávu OIE. Bylo objeveno 27 ohnisek na farmách nosnic, v nichž více než 25 500 ptáků uhynulo nebo byli utraceni. Dobrá zpráva o HPAI je z Tchaj-wanu. Rada pro zemědělství (COA) hlásí, že sektor drůbež je nyní prostý viru H5N6. Přibližně 42 000 ptáků na 12 farmách bylo vyřazeno jako výsledek infekce tímto virem. Poslední epidemie tu byla v březnu letošního roku.
COA nyní soustředí své úsilí na H5N2 a H5N8 viry, které byly v populaci drůbeže přítomny už nějakou dobu. H5N2 byl zjištěn ve skupině živých kuřat na jatkách ve městě Kao-siung v polovině července, jak uvádí nejnovější zpráva OIE.
Evropa: další epidemie v Itálii
V Itálii byla potvrzena další dvě ohniska HPAI způsobené virem H5N8, čímž se jejich celkový počet v tomto roce zvedl na 24.
Podle italského zdravotnického orgánu a výzkumné organizace pro zdraví zvířat a bezpečnost potravin (IZSVe) byly nejnovější případy zjištěny na farmách u krůt. První ohnisko bylo zjištěno v hejnu asi 5600 ptáků 47 dní starých v provincii Verona Veneto a druhé u 26 500 ptáků 97 dnů starých v Parmě v regionu Emilia-Romagna. Na posledně uvedeném místě  vypukla předchozí epidemie HPAI v únoru letošního roku.
Stejný virus byl zjištěn v populaci volně žijících ptáků v Itálii. Bylo nalezeno deset mrtvých kachen u rybníka v provincii Pavia v Lombardiích a pozitivně byly testovány na virus. Jak je uvedeno ve zprávě švédského úřadu pro zdravá zvířata,  země je nyní prostá HPAI.
Afrika: další HPAI v Jihoafrické republice v komerčních chovech
Na jihoafrických  farmách byla detekována tři nová ohniska viru H5N8. Všechna byla v provincii Mpumalanga, která je místem předchozích ohnisek a kde byl virus zjištěn u volně žijících ptáků. Dvě z postižených farem byly malé (135 a 600 ptáků), ale třetí měla téměř 400 000 ptáků a asi 300 z nich uhynulo.*

Jackie Linden, www.wattagnet.com, 8. srpna 2017

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *