02.05.2023 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka stále představuje riziko

Po měsíci ptačí chřipka znovu udeřila v chovu drůbeže. Konkrétně se potvrdila v komerčním chovu krůt v Rychvaldu na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, kde tak Státní veterinární správa eviduje již jednadvacáté ohnisko od začátku roku.

Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn asi 250 kusů krůt z celkového počtu 15 192 ptáků, kteří však vykazovali příznaky nákazy. Veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky, které odeslali k laboratornímu vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha a v chovu nařídili předběžná opatření. Vzhledem k tomu, že vyšetření dnes potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1, zbývající drůbež bude v chovu utracena. Současně se okolo ohniska vymezí uzavřená pásma, v nichž budou vydána mimořádná veterinární opatření. V blízkosti uvedeného chovu se nacházejí další dvě hospodářství s chovem krůt, v nichž se přijala předběžná veterinární opatření.

U domácí drůbeže jsou klinické příznaky velmi variabilní, v závislosti na virulenci, druhu postižených ptáků, ale i jejich věku a pohlaví. Infikovaní ptáci jsou otupělí a mají načepýřené peří, jsou neteční, odmítají se pohybovat, mají dýchací potíže a jsou apatičtí. Současně výrazně omezují příjem krmiva nebo se u nich objevuje úplné nechutenství. Rovněž dochází ke snížení nebo zastavení snášky, přičemž vejce jsou deformovaná a mají tenkou skořápku. Někteří postižení ptáci vykazují příznaky nachlazení doprovázené výtokem z nosní dutiny a kýcháním. Během jednoho až dvou dnů dochází k vysokému úhynu. Mortalita se uvádí v rozmezí od 70 do 100 %.

Naproti tomu u volně žijících vodních ptáků nákaza často proběhne bez příznaků a samotné úhyny jsou vzácné. K nákaze jsou však tito ptáci vnímaví a stávají se tak hlavním rezervoárem viru, který vylučují trusem a respiračními sekrety. Virus aviární influenzy se pak šíří zejména trusem kontaminující podestýlku, krmivo či vodu. Vzhledem k odolnosti a schopnosti dlouhodobě přežít i při nízkých teplotách se virus může přenášet také chovatelskými pomůckami, oblečením, obuví a tím se může šířit z jednoho chovu do druhého.*

 

Jednadvacáté ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v komerčním chovu krůt v Rychvaldu na Karvinsku v Moravskoslezském kraji

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down