27.06.2023 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka: stálý problém pro chovatele drůbeže

Na semináři pro myslivce, lesníky, chovatele, ale i širší veřejnost, který uspořádala Česká zemědělská univerzita Praha, respektive vysokoškolský lesní statek Lesy ČZU v Kostelci nad Černými lesy, se hovořilo také o ptačí chřipce. Prakticky koncipované vystoupení bylo v režii ředitelky odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj MVDr. Blanky Karešové.

Podobně jako africký mor prasat je i ptačí chřipka v současné době přetřásané téma. Z letošních dosud evidovaných (do 18. týdne) jednačtyřiceti ohnisek byla větší polovina potvrzena v chovech drůbeže, a to ve 22 případech. Zbývající počet připadal na volně žijící ptáky.

„Pro obě nákazy je společné, že k nim přistupujeme podle evropské legislativy. Konkrétně podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/429, které jsou právně použitelné od 21. dubna 2021. Také z toho důvodu se zákon č. 166/1999 Sb.,o veterinární péči stále aktualizuje. Aviární influenza patří mezi nákazy vedené v kategorii A, u jejichž zjištění je nutné přijmout okamžitá opatření k eradikaci. Kromě aviární influenzy či afrického moru prasata do této skupiny nákaz patří také slintavka a kulhavka, mor skotu, nodulární dermatitida skotu, neštovice ovcí a koz či mor malých přežvýkavců. Jak mnozí z vás víte, ministerstvo zemědělství vydává koncem roku tzv. opatření obecné povahy, v němž jsou u jednotlivých druhů hospodářských zvířat vyjmenovaná onemocnění, která se sledují, aby se v chovech udržela dobrá nákazová situace. U ptačí chřipky je v rámci tzv. Programu sledování aviární influenzy u drůbeže a volně žijících ptáků nastavený systém, který je zaměřen především na zjišťování výskytu uvedené nákazy subtypů H5 a H7. Typ vyšetření je nastavený podle toho, jak nákaza u jednotlivých druhů ptákůprobíhá. Například u kachen jsou úhyny vzácné a často u nich ani nejsou patrné klinické příznaky onemocnění. Při monitoringu v komerčních chovech vodní drůbeže se proto musí dělat také virologické vyšetření (PCR), naproti tomu u hrabavé drůbeže, to znamená u slepic a krůt, stačí jen sérologického vyšetření,“ řekla MVDr. Blanka Karešová.

Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov.*

MVDr. Blanka Karešová
V našich podmínkách jsou hlavním zdrojem viru aviární influenzy kachny divoké 
Mezi farmami je nejvýznamnější způsob šíření nákazy mechanickým přenosem kontaminovanými osobami, automobily, nářadím apod.
Při potvrzení ptačí chřipky v chovu se podle platné evropské legislativy musí utratit veškerá drůbež na farmě
Při vyhlášení mimořádných veterinárních opatření se také omezuje vypouštění pernaté zvěře do honitby za účelem zazvěření
Pro drůbež chovanou pod širým nebem je ptačí chřipka velkým rizikem

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down