28.12.2021 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka také u bažantů

Státní veterinární správa odhalila další ohnisko ptačí chřipky objevila ve voliérovém chovu bažantů v Hovoranech na Hodonínsku. Vyšetření v referenční laboratoři ve Státním veterinárním ústavu v Praze – Lysolajích potvrdilo u uhynulých bažantů virus ptačí chřipky subtypu H5N1.

Zatím poslední ohnisko ptačí chřipky Státní veterinární správa eviduje na jihu Moravy ve voliérovém chovu bažantů v Hovoranech.

Chovatel v průběhu vánočních svátků nahlásil hromadný úhyn zhruba tisíce z celkového počtu asi šesti tisíc bažantů chovaných v tamní bažantnici. Inspektoři Státní veterinární správy na místě odebrali od uhynulých ptáků vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Potom, co referenční laboratoř potvrdila nákazu se čeká na stanovení patogenity viru, respektive se ověřuje, zda jde o subtyp přenosný na člověk.

Zbývající bažanti v chovu byli utraceni. Podle výsledku patogenity viru odborníci stanoví ochranné pásmo a pásmo dozoru a stanoví mimořádná veterinární opatření.

Ohnisek ptačí chřipky s nebezpečným subtypem H5N1 v Evropě stále přibývá, a potvrzuje se jak u drůbeže v chovech, tak u volně žijících ptáků. Během prosince Státní veterinární správa vyhlásila ohniska ptačí chřipky i v komerčních chovech, a to v Ústeckém kraji v Libotenicích na Litoměřicku, kde se utratilo 188 tisíc slepic a v jediném šlechtitelském chovu hus v jižních Čechách, kde Rybářství Nové Hrady muselo oželet likvidaci 1500 hus. V souvislosti s nákazou aviární influenzy bylo v České republice celkem utraceno čtvrt milionů kusů drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down