Ptačí chřipka v Evropě

S aktuální vlnou ptačí chřipky se tuzemští chovatelé drůbeže potýkají od začátku loňského prosince. Během dvou měsíců bylo v našich chovech potvrzeno třiadvacet ohnisek, z toho sedmnáct v malochovech a šest v komerčních chovech. A to u nosnic, ve výkrmu brojlerových kuřat a krůt i v chovu kachen, což v celkové bilanci znamenalo likvidaci bezmála 816 tisíc kusů drůbeže.

Vysoce patogenní virus aviární influenzy (HPAI) v chovu drůbeže se u nás opětovně potvrdil po více sedmi měsících. Z toho důvodu Česká republika opět ztratila status země prosté HPAI u drůbeže, vydaný Světovou organizací pro zdraví zvířat 2. 6. loňského roku. Ztráta tohoto nákazového statusu, který umožnuje obchodovat s drůbeží a jejími produkty se třetími zeměmi (mimo Evropskou unii), tak v rámci mezinárodního obchodu představuje ekonomickou ztrátu.

Nepříznivá nákazová situace je však v celé Evropě. Podle evropského systému pro hlášení nákaz (ADIS) bylo na území Evropy v chovech drůbeže k 1. únoru potvrzeno již sto sedmnáct ohnisek HPAI subtypu H5N1. Nejvíce ohnisek – 39 evidují v Polsku, o čtyři případy méně mají ve Francii, přičemž trio ptačí chřipkou nejpostiženějších zemí uzavírá se třinácti ohnisky Česká republika. Devět ohnisek v chovech drůbeže vykazují v Německu, po třech ohniscích mají v Nizozemsku, Maďarsku, Belgii, Rumunsku a na Slovensku. K úplnému výčtu zbývá ještě přičíst dvě ohniska v Dánsko a Rakousku a konečně také Bulharsko, Lucembursko a Moldávii, kde potvrdili jedno ohnisko.

V rámci monitoringu u volně žijících ptáků bylo za první měsíc letošního roku potvrzeno také 315 pozitivních případů vysoce patogenního subtypu H5N1. Z toho nejvíce v Německu, kde mají 63 ohnisek, 55 případů potvrdilo Rakousko, 37 Francie, 32 Belgie, 24 Dánsko, 22 Nizozemsko, 16 Polsko a 15 Švédsko.

U ptáků chovaných v zajetí bylo ve stejném časovém období potvrzeno již dvaatřicet ohnisek HPAI subtypu H5N1, nejvíce v Německu, kde to bylo 14 ohnisek a ve Francii s jedenácti potvrzenými případy.*

 

Ve čtyřech ze šesti v tuzemsku postižených komerčních chovů drůbeže se chovaly kachny
Při likvidaci velkého počtu drůbeže veterináři spolupracují se složkami integrovaného záchranného systému
Nejčastějším zdrojem viru aviární influenzy u nás jsou divoké kachny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down