12.08.2015 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka z Evropy nevymizela

Ani letos se aviární influenza Evropě nevyhnula. Od počátku letošního roku do 26. července bylo na starém kontinentu hlášeno více než dvacet ohnisek tohoto nebezpečného virového onemocnění ptáků. Z toho dvanáct případů připadalo na vysocepatogenní formu ptačí chřipky (HPAI), u zbývajících devíti pak byla potvrzena nízcepatogenní aviární influenza (LPAI).

Podle evropského veterinárního systému včasného varování (ADNS)  byly případy vysocepatogenní formy aviární influenzy subtypu H5N8 a H5N1 na začátku roku 2015 potvrzeny nejen u volně žijících ptáků, ale také v uzavřených komerčních chovech drůbeže a v malochovech drůbeže v Německu, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a ve Švédsku. V červenci byly hlášeny další dva případy subtypu H7N7 ve Spojeném Království a Německu.

Všech devět případů nízcepatogenní aviární influenzy bylo potvrzeno v chovech drůbeže v Itálii, Spojeném království, v Německu a Nizozemsku.

Zatímco zvýšený výskyt ohnisek vysocepatogenní aviární influenzy v prvním čtvrtletí letošního roku  souvisel se zanesením infekce do chovů prostřednictvím stěhovavých volně žijících ptáků, aktuální případy v Německu a Spojeném království ukazují, že i v mimomigračním období  je třeba dodržovat opatření biologické bezpečnosti v chovech.

Na území České republikybylo  od začátku roku 2015 nahlášeno patnáct případů hromadného hynutí nebo podezření na výskyt nákazy v chovech drůbeže. Na základě místního šetření spojeného s odběrem vzorků bylo ve všech případech vyloučeno podezření na aviární influenzu. Navzdory tomu, že v českých chovech drůbeže nebyl výskyt vysocepatogenní aviární influenzy zaznamenán od roku 2007, riziko zavlečení této nákazy na území České republiky stále hrozí.*

Více se dočtete v některém z připravovaných čísel časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down