Ptačí chřipka zasáhla chov zařazený mezi genové rezervy

S depopulací drůbeže ve šlechtitelském, prarodičovském a rodičovském chovu kura domácího nosného typu ve Vanči na Třebíčsku, který provozuje společnost Líheň Studenec, s. r. o., se začalo již před dvěma týdny. Tehdy veterinární inspektoři museli utratit čtyři pětiny z celkového počtu 13 000 slepic. I přes vynaloženou snahu však v referenční laboratoř Státního veterinárního ústavu v Praze včera potvrdila aviární influenzu i v poslední hale, kde bylo 2,5 tisíce slepic zařazených mezi genetické zdroje drůbeže. Utracení chovatelsky cenného materiálu má místně příslušná krajská veterinární správa na programu právě dnes.

Záměrem společnosti Líheň Studenec, s. r. o., je produkovat jednodenní kuřata na české dvorky
Záměrem společnosti Líheň Studenec, s. r. o., je produkovat jednodenní kuřata na české dvorky

Přestože v rozmnožovacím chovu drůbeže ve Vanči byla ptačí chřipka potvrzena již před dvěma týdny (14. 2.), Státní veterinární správa uplatnila výjimku na zmíněnou halu s chovatelsky významným genetickým zdrojem slepic, která v tu dobu nebyla nákazou zasažena. V rámci přijatých opatření se pravidelně monitoroval zdravotní stav drůbeže a probíhalo opakované vyšetřování vzorků z chovu na ptačí chřipku.

„Přes veškerou snahu o zachování tohoto cenného chovu bohužel nyní vyšetření potvrdilo, že nákaza pronikla i do haly s genetickým zdrojem slepic, takže bude nutné přistoupit k jejich utracení. Z patnácti vyšetřovaných vzorků uhynulé drůbeže byla nákaza potvrzena u dvanácti slepic,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ministr zemědělství Marek Výborný k tomu dodal, že chovatelé dostanou podle zákona kompenzaci za nutnou likvidaci chovu. Současně zmínil, že pro letošní rok je pro tyto účely odškodnění chovatelům k dispozici 240 milionů korun, přičemž v případě zhoršení epidemiologické situace by ministerstvo zemědělství požádalo o navýšení rozpočtu.

Genové zdroje drůbeže

Na farmě ve Vanči virus ptačí chřipky zasáhl šlechtitelský, prarodičovský a rodičovský chov kura domácího nosného typu, který čítal 13 tisíc slepic, z nichž bylo 2 500 kusů zařazeno mezi genetické zdroje. Jedná se samozřejmě o genetický program DOMINANT CZ, který je tvořen osmi základními liniemi nosného typu slepic, na jejichž vytvoření se podílely intenzivně šlechtěné linie rodajlendek, plymutek, sussexek a leghorn.

O slepice ze šlechtitelského a rozmnožovacího chovu společnosti Líheň Studenec, s. r. o., je zájem nejen v Evropě, ale i v Asii a Americe
O slepice ze šlechtitelského a rozmnožovacího chovu společnosti Líheň Studenec, s. r. o., je zájem nejen v Evropě, ale i v Asii a Americe

Do Národního programu uchování a využití genetických zdrojů pro zemědělství je celkem zařazeno 26 linií drůbeže, z toho je celkem 16 linií nosného typu slepic, 7 liníí kachen a 5 linií hus. Ve třech hybridizačních programech nosného typu slepic Morávia, Horal a Dominant jsou zušlechťovány celkem čtyři linie rodajlendky červené (RIR), stejný počet linií plymutky žíhané (BPR), dvě linie u rodajlendky bílé (RIW) a sussex (SU) a konečně po jedné linii u plymutky modré (BLPR), hemšírky (NH), leghornky kolumbijské (CoL) a vlašky jako hnědé leghornky (BrL). Ve dvou hybridizačních programech kachen Rito a TTH je zušlechťováno sedm linií kachen pekingských a v jednom hybridizačním programu hus NH je zušlechťováno celkem pět linií hus s rozlišením na linie otcovské a mateřské.

Pět ohnisek v komerčních chovech

Od začátku letošního roku SVS eviduje pět ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1 v komerčních velkochovech drůbeže. Poprvé to bylo 30. ledna v rozmnožovacím chovu slepic v Chocni na Pardubicku, který patří společnosti Mach drůbež a. s. Jen o tři dny později byla nebezpečným virovým onemocněním ptáků zasažena další farma s rodičovským chovem slepic, kterou provozuje již zmiňovaná společnost v obci Sklené na Svitavsku (Pardubický kraj). Obě hospodářství jsou od sebe vzdálena jen několik desítek kilometrů.

Zbývající tři ohniska ptačí chřipky byla potvrzena na Vysočině, respektive v rozmnožovacích chovech nosné drůbeže v Častoticích a ve Vanči, jejichž majitelem je společnost Líheň Studenec, s. r. o., a dále na farmě s výkrmem kachen ve Valdíkově na Třebíčsku.

V souvislosti s aktuální vlnou ptačí chřipky Státní veterinární správa opětovně vyzývá chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména aby bránili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy.*

Nejčastějším zdrojem viru ptačí chřipky jsou kachny divoké
Nejčastějším zdrojem viru ptačí chřipky jsou kachny divoké

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down