29.06.2016 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reakce zástupců zemědělců na Brexit

Jak se vyvine společná zemědělská politika bez spoluúčasti Velké Británie? Evropští leadři a čelní představitelé agrárních uskupení vyjadřují své názory. Vybíráme ty nejzajímavější.

Ministr zemědělství Velké Británie George Eustice, který byl pro Brexit, uvedl v krátkém prohlášení: „Skvělá zpráva, že národ se rozhodl opustit EU a obnovit demokratickou samosprávu ve Velké Británii. Můžeme dokázat mnohem víc. Myšlenka EU je zastaralá již 20 let, nyní lze čelit budoucnosti s důvěrou.“

Ministryně životního prostředí Elizabeth Truss, která byla naopak pro setrvání v unii, uvedla na svém twiterovém profilu: „Britové zvolili, nyní musíme přiložit svou ruku k dílu a zajistit odjezd z EU tím nejlepším způsobem pro Británii.“

*

Zdroj: agra-net.com

Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan prohlásil: „Je mi to líto, ale respektuji rozhodnutí britského lidu opustit Evropskou unii. Opakuji výzvu prezidenta Jeana-Clauda Junckera pro rychlé a rozhodné jednání v souladu s článkem 50 (o vystoupení z EU) v zájmu zajištění stability obou stran.

 Odhodlaný mléčný sektor

Dr Judith Bryans, výkonný ředitel sdružení Dairy UK prohlásil: „Mlékárenský průmysl Velké Británie je adaptabilní, odolný a odhodlaný. Dokáže čelit četným inovativním výzvám.  Sdružení Dairy UK nestálo stranou v diskusi, věděli jsme, že bez ohledu na výsledek, budeme i nadále působit v globálním trhu s mlékem a demonstrovat naše neochvějné odhodlání dát veřejnosti jen to nejlepší z mléka Velké Británie.

Jedinečná příležitost

Nick von Westenholz, výkonný ředitel Asociace Crop Protection řekl: „Volba odejít nabízí možnost posoudit předpisy upravujících zemědělský sektor ve Velké Británii. Referendum poskytlo vítanou příležitost prozkoumat současnou zemědělskou politiku včetně jejích nedostatků, které poškozovaly konkurenceschopnost britského zemědělství. Nyní máme jedinečnou příležitost formovat pravidla agrárního sektoru ve prospěch britského zemědělství.

Musíme lépe podporovat naše zemědělce tak, aby na stolech v celé Velké Británii byly zdravé, bezpečné, spolehlivé a cenově dostupné potraviny. Nyní je čas na práci s vládou, aby zavedla zemědělskou politiku, která podporuje zemědělce ve Spojeném království, a umožnit jim soutěžit a obchodovat se zbytkem světa.“

Nové scénáře již jsou na světě

Anglické a Welšské sdružení Tenant Farmers Association (TFA) vyzvalo k moudrosti a diplomacii. Prezident George Dunn sdělil:  „Před námi je hodně práce při řešení velkých problémů, kterým čelí zejména živočišná výroba. Je třeba se vyrovnávat s volatilitou na světových trzích, přizpůsobit se změně klimatu, využívat nové technologie, zabývat se chorobami hospodářských zvířat. Rovně je nutné optimálně používat pesticidy a jiné zemědělské chemikálie a zajistit potravininovou a environmentální bezpečnost.

Teď musíme najít své vlastní řešení těchto důležitých otázek, což bude vyžadovat rychle dát stranou naše rozdílné názory v průběhu referenda,  a začít spolupracovat."  TFA již v dubnu 2016 zveřejnilo nový scénář pro britské farmáře po výstupu z EU (Possible post Brexit farm stategy).

Evropa se musí zkonsolidovat

Zastřešující sdružení nevládních zemědělských organizací Copa-COGECA popsalo Brexit jako „smutný den“ pro zemědělce v EU a ve Velké Británii. „Klíčovým bodem pro nás bude, aby se zabránilo dalšímu narušení evropského zemědělského trhu, vzhledem k významu hospodářských vazeb přes kanál La Manche a současné krize zemědělského trhu. Je velmi důležité udržovat stabilitu na trhu," uvedl generální sekretář Copa-COGECA Pekka Pesonen. „Více než polovina exportu britských potravin a nápojů v současné době směřuje do EU a britský trh je také velkým exportním trhem pro jídlo a pití z jiných členských států. Budeme tvrdě pracovat, aby bylo zajištěno, že zemědělská komunita v EU nebo ve Velké Británii nedoplatí na mezinárodní politiku a dopad na obchod bude minimalizován,“ pokračuje Pesonen v komentáři.

Největší francouzská unie farmářů FNSEA na twiteru zveřejnila, že výsledek vystoupení Británie znamená, že Evropa se musí sjednotit a opětné zavádění důvery v „EU projektu“.  A zemědělství by mohlo být základem jeho budoucnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down