Paznehty skotu, které byly evolučním vývojem uzpůsobené pro pohyb po měkkém podkladě, jsou v moderních stájích vesměs s betonovou podlahou velmi silně zatěžovány. Mechanický stres je spolu se špatnou úrovní zoohygieny ve stájích hlavní příčinou kulhání vysokoužitkových krav, které se v první fázi odrazí nejprve v nižší užitkovosti, později však může být i důvodem brakace.
U příležitosti deseti let působení na českém trhu akciová společnost De Heus uspořádala v rodinném pivovaru Dobruška odborný seminář pro chovatele skotu.
Tématem efektivní péče o zdraví paznehtu se zabýval MVDr. Ondřej Bečvář.
V přednášce nazvané Nohy – základ života se MVDr. Ondřej Bečvář věnoval prevenci onemocnění paznehtů. Právě jeho praktické postřehy poutaly pozornost faremních zootechniků.
„Zbavte se v produkčním stádu infekčního kulhání, jehož příčinou jsou lokální dermatitidy (povrchové onemocnění v okolí paznehtů) a nekrobacilózy (hluboké onemocnění, které vyžaduje celkovou aplikaci antibiotik). Minimalizujte rizika častějším vyhrnováním výkalů a pravidelnými koupelemi. Funkční jsou koupele v průchozích vanách. Problém ale je, že po koupelích většinou spadne užitkovost krav. Důvodem je stres, ale i z roztoku uvolňující se páry formalínu, které vysušují struky a krávy častěji skopávají dojicí zařízení. Ke koupání se osvědčuje roztok síranu měďnatého a kyseliny s pH 5, čímž se napomůže rozpadu modré skalice a uvolněný měděný iont je účinná látka. Aby se preventivně zamezilo onemocnění paznehtů, je třeba krávy koupat dvakrát týdně a ve stejném časovém intervalu je i kontrolovat, nejlépe dva dny po sobě. Účinnost dezinfekčního roztoku ve vaně snižují výkaly, nikoli špinavé končetiny. Je třeba si uvědomit, že krávy kálí do vody ze stresu, čemuž je můžeme odnaučit tím, že je budeme vodit do koupelí častěji,aby si navykly,“ doporučoval uznávaný praktik.*
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov