Redukce antibiotik – optimalizovat chov prasat

Série webinářů o snižování užívání antibiotik je pořádána firmou Biomin GmbH. Přednášky seminářů se týkají užívání antibiotik v chovech hospodářských zvířat. Středeční seminář (17. 2.) se zabýval zlepšováním stavu střev trávicího traktu a zejména střev v chovu prasat.

Jednou z přednášejících byla Anita Urbańczyková (vedoucí manažerka oddělení chovu prasat, Biomin GmbH). Je specialistkou na výživu, krmení a management v chovu prasat a koní a kontrolu kvality produktů.

Přednášela také Mariana Masieroová, MSc, Ph.D., (manažerka fytogenních výrobků Biomin Holding GmbH. Mariana je globální manažerka výrobku Digestarom Phytogenic, krmného doplňku produktové řady. Bakalářský titul získala na univerzitě v Săo Paulo v Brazílii v oboru živočišné výroby, Ph.D. pak v oblasti výživy zvířat na univerzitě v Missouri, USA.

Jak optimalizovat užitkovost?

Velmi důležité je maximalizovat počet a jednotnost selat ve vrhu, optimalizovat porodní hmotnost selat a zajistit tak rostoucí podíl přežití selat. Maximalizovat počet vrhů za rok, tak, že se optimalizuje průběh oprasení. S dobrou délkou laktace se také zvýší hmotnost selat při odstavu a následná dlouhověkost a celoživotní produktivita prasnic.

Hyperplodné prasnice mají vyšší požadavky na vlastní březost, vývoj embryí, vývoj placenty a syntézu kolostra stejně jako vlastní oprasení. Po porodu je může čekat metabolický stres, během laktace mají vysoké požadavky na výživu.

Aby se u selat předešlo poškození střev, musí se zlepšit výživa před odstavem a po něm. Důležité je povzbudit selata k co nejvyššímu příjmu krmiva před odstavem. Zásadními faktory, které to mohou ovlivnit, jsou management, teplota a vlhkost prostředí, světelné podmínky a genetický potenciál pro příjem krmiva (slabým bodem jsou kříženci s plemenem pietrain).

Formou používaného krmení by mělo být kapalné krmivo, ale dají se použít i granule nebo šrot.

Příklady dobře stravitelných doplňků jsou mléčná moučka, pšeničná moučka, rybí moučka, krevní plazma, extrudované/mikronizované obilniny.

Vedle včasného krmení selat je ochranou střev i krmení fytogenními doplňky. Vlastnostmi fytogenní krmné přísady (Digestarom® DC Xcel) je to, že je schopna udržet příjem krmiva, podporuje trávení a konverzi krmiva. Navíc moduluje střevní mikrobiotu. Produkt má drobné částice možností rovnoměrného a homogenního rozložení v krmivech. Smíchá se s premixy, minerálním krmivem nebo hotovým krmivem.

Zapamatujme si

Časný příjem krmiva garantuje řádný vývoj střeva selat. Digestarom® DC Xcel podporuje selata během tohoto důležitého období. Optimalizovat funkci střev selat znamená lepší výkonnost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down