Reprodukce dojnic

Ve středu 18. října se konal seminář z cyklu VÚVeL Academy - od výzkumu k praxi v chovech hospodářských zvířat cyklu „Jak úspěšné reprodukce v chovech skotu“, kterého se kromě posluchačů zúčastnili a přednášeli odborníci z VúVEl, VETUNI, ale i společnost Elanco a Farmtec a Milkprogres.

První přednáška na téma Aktuální problematika reprodukce dojnic - doc. MVDr. Svatopluk Čech, Ph.D.  (VÚVeL). Mluvil na téma i hodnocení reprodukce, o produkčních chorobách dojnic v tranzitních obdobích a o rozhodujících ukazatelích ovlivňujících reprodukci skotu. O řešení reprodukčních poruch po porodu přednášel  doc. MVDr. Radovan Doležel, CSc. (VETUNI). Zaměřil se na řešení konkrétních poruch u krav po porodu, jako jsou poranění porodních cest, výhřez dělohy, zadržené lůžko, pyometra atd.

Bilance a řízení reprodukce

Vlivem energetické bilance a tělesné kondice při reprodukci dojnic se zabýval MVDr. Jakub Müller (Elanco). Bylo prokázáno, že nadměrná ztráta tělesné kondice na počátku laktace zhoršuje reprodukční ukazatele. Řízení reprodukce ve stádech dojnic bylo téma, němž přednášel doc. Ing. Mojmír Vacek, CSc., a Ing. Macháček (oba Farmtec a. s.) popsal konkrétní situace v chovech skotu s tím, jak ideálně řídit reprodukci v chovech dojnic. Dobrá reprodukce znamená to, zda lze najít univerzální systém vedení reprodukce, na závěr to popsal MVDr. Václav Osička (MilkProgres – poradenství s. r. o.). Důležité je udržet dobrý zdravotní stav krav i v tranzitním období, minimalizovat stres dobrým welfare a optimální nastavení řízení reprodukčního programu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down