16.05.2022 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rhea holding otevřel farmu pro 600 prasnic

Zemědělský koncern Rhea holding otevřel 12. května novou farmu pro chov prasat v obci Častohostice u Moravských Budějovic. Vyrostla během posledního roku na místě zastaralého areálu firmy Zeos Vesce, přičemž na investici za 115 milionů korun dostal holding dotaci 35 milionů. V moderních stájích vybavených technologií Big Dutchman zde v dohledné době najde útočiště šest set prasnic, které budou produkovat plemenné prasničky.

Rhea holding investuje do chovu prasat, i když je ztrátový. Zatím poslední investicí byla farma pro šest set prasnic v Častohosticích, kde bude rozmnožovací chov genetiky Hypor. 

„Když jsme před deseti roky přebírali farmy podniku Zeos Vesce, slibovali jsme, že budeme na pozemcích hospodařit vyváženě, to znamená i s udržením chovů prasat a skotu. Protože ale chov prasat v té době nebyl konkurenceschopný, museli jsme ho zrušit. Kvůli ekonomické ztrátovosti jsme následně ve vedlejší obci zrušili i chov skotu. Ve Vescích jsme ale za pár let vybudovali plně robotizovanou farmu pro 240 holštýnských dojnic. Chov prasat, tak jak mnozí z vás vědí z médií, je problematická záležitost. Nicméně i přes všechna úskalí, která se pojí s tímto odvětvím zemědělské prvovýroby, se našemu týmu podařilo vyprojektovat a zrealizovat tuto farmu. Za dva týdny sem naskladníme prasata a tím splníme vše, co jsme na začátku slibovali. Přínosem vynaložených investic v Častohosticích je i to, že po plném zprovoznění nového areálu bude možné hnojit pouze organicky a nebude potřeba dokupovat průmyslová hnojiva. To si myslím, že je cíl, který by měl sledovat každý zemědělec a koneckonců to po nás chce i Evropská unie. Musím dodat, že bez pochopení a součinnosti obce by tady nová farma nestála. U zrodu tohoto projektu byla starostka obce Marie Vláčilová, které předávám slovo,“ uvedl u příležitosti slavnostního otevření farmy majitel Rhea holdingu Josef Kolář.

Obec Častohostice vždy byla zemědělskou obcí, kde zemědělství bylo primárním zdrojem zaměstnanosti.

„Když společnost Rhea holding přišla s nabídkou, že na místě zastaralého areálu vybuduje novou farmu, občané tuto možnost jednohlasně uvítali. Nerozhodlo to zastupitelstvo, ale na veřejné schůzi rozhodli občané. Změnu vítáme všichni a věříme, že dosavadní spolupráce, která je na vysoké úrovni, bude pokračovat i nadále. Za sebe si přeji, aby se vám tady dařilo. Aby chov prasat byl ku prospěchu nejen vám, ale nám všem, protože všichni chceme jíst české maso,“ řekla starostka obce se 180 obyvateli Marie Vláčilová.

Rhea holding s 500 zaměstnanci obhospodařuje v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku 22 tisíc hektarů pozemků, na nichž se v rámci rostlinné výroby zabývá produkcí tržních i krmných plodin. Pokud jde o živočišnou výrobu, kromě prasat provozuje také chov skotu za účelem produkce mléka a hovězího masa, vykrmuje brojlerová kuřata a chová ryby.  

Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov.*

Slavnostním přestřižením pásky předali Ing. Kolář s Marií Vláčilovou farmu zootechnikům
Obchodní ředitel společnosti BD Tech, a. s., Ing. Tomáš Baloun vysvětluje princip fungování nových porodních kotců
Odchovna selat
Krmná kuchyně
Prostředí areálu farmy zpříjemní na 400 vysazených ovocných stromů

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down