Letos v srpnu Krajská hygienická stanice ve Zlíně zjistila přítomnost Salmonella Enteritidis ve vejcích, jejichž konzumace souvisela s onemocněním několika dětí na dětském táboře. Vejce byla z chovu nosnic obchodní společnosti AG MAIWALD, a. s. Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj v tomto chovu odebrala předepsanou sadu vzorků, jejichž vyšetření prokázalo přítomnost stejného sérotypu salmonel ve třech hejnech nosnic. Opatření provedená v tomto hospodářství v zájmu ochrany zdraví spotřebitele přesahovala požadavky stanovené právními předpisy.
V letním období se obvykle díky teplému počasí a častějšímu stravování osob mimo domov zvyšuje riziko výskytu salmonelóz u lidí. Tato zoonóza se obvykle projevuje rychlým nástupem horečky, bolestí břicha, nevolností a zvracením, a to po inkubační době 12–24 hodin. Příznaky trvají několik dní. U některých pacientů však může být toto onemocnění způsobující dehydrataci vážné až ohrožující na životě.
„Na sledování a tlumení výskytu Salmonella Enteritidis a Salmonella Typhimurium je zaměřen program tlumení salmonel, který je v souladu s evropskou legislativou a je povinný nejen pro všechny členské státy Evropské unie, ale rovněž i pro třetí země, které dovážejí do unie živou drůbež nebo drůbeží produkty. Při podezření nebo potvrzeném výskytu uvedených sérotypů v chovu nosnic s produkcí konzumních vajec se vejce nemohou uvolnit na trh jako čerstvá třídy A. Mohou však být použita pro tepelné zpracování. Pokud chovatel bude všechna vyprodukovaná vejce z pozitivního hejna využívat pouze na tepelné zpracování, může nechat ptáky žít až do konce snáškového období. Na zmíněném hospodářství však bylo utracení hejn nařízeno díky vstřícnému přístupu Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj a zodpovědnému přístupu chovatele. Utracení bylo provedeno Pohotovostním střediskem pro mimořádné situace SVS. Dále mimořádná veterinární opatření nařídila neškodné odstranění kadáverů drůbeže v asanačním podniku, provedení mechanické očisty dezinfekce hal a zabezpečení vchodů vhodným zařízením k dezinfekci obuvi. Chovatel v současné době plní nařízená opatření, v jejichž rámci zajistil vyčištění a dezinfekci hal a plánuje vybílení a ošetření hal proti čmelíkům. Chovatel rovněž uvědomil odběratele vajec o vzniklé situaci a zajistil stažení vajec z oběhu. I z dalších aktivit je zřejmě, že zdravotní nezávadnost produktů je v tomto chovu na prvním místě. V chovu proběhlo i proškolení personálu o pravidlech prevence při manipulaci s vejci a drůbeží. V brzké době na farmě dojde k rozsáhlým rekonstrukcím, které zajistí zlepšení stájového prostředí, zvýší bezpečnost krmiva i vody, sníží prašnost a celkově zvýší i hygienu ve třídírně vajec, kde bude nově možno ošetřit vejce ultrazvukovým přístrojem,“ uvádí ve svém článku MVDr. Milada Dubská ze Státní veterinární správy.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.