Robotická stáj v Pacově

V rámci setkání uživatelů robotického dojení DeLaval VMS byla na programu také návštěva farmy akciové společnosti Selekta Pacov. Představení původně bramborářské společnosti, která zejména v posledních pěti letech významně zainvestovala do sektoru výroby mléka se ujal ředitel společnosti Ing. Jan Diviš.

Ing. Jan Diviš
Ing. Jan Diviš

 

Zmiňovaná společnost sídlící na Pelhřimovsku hospodaří na výměře 834 ha zemědělské půdy, z níž je 113 ha trvalých travních porostů. V nadmořských výškách od 505 do 615 metrů pěstuje obilniny, konkrétně na 270 ha pšenici ozimou a dále na 50 ha žito ozimé, které je pro společnost také zdrojem nedostatkové slámy. Dosud asi pětapadesát hektarů využívaných k produkci řepky bude od letošního roku sloužit ke krmným účelům, respektive na pěstování kukuřice, kterou společnost sklízí asi ze 120 až 130 hektarů. Přibližně na 160 hektarech pěstuje také brambory, a to jak sadbové, tak škrobové a konzumní. Zbývající výměru orné půdy využívá pro pěstování GPS a jetelotrav.

 

Živočišná výroba

Pokud jde o živočišnou výrobu, respektive chov skotu, k 9. 12. loňského roku měla akciová společnost Selekta Pacov ve stavech 410 dojnic, přičemž záměrem je rozšířit produkční stádo na 600 až 620 kusů. Dále eviduje 72 vysokobřezích jalovic, 292 jalovic, 167 telat a 122 býků. Podle dat z kontroly užitkovosti za rok 2024 je průměrná užitkovost dojnic na úrovni 11 373 kg, což oproti předchozímu roku představuje mírný pokles, konkrétně asi o 150 litrů. Mléčné složky pak odpovídají 3,76 % obsahu tuku (aktuálně 4,22 %) a 3,51 % bílkovin (aktuálně 3,65 %). Co se somatických buněk týká, v nové stáji chovatelé vykazují kolem 90 tisíc, ve staré 200 tisíc v mililitru mléka. Díky certifikátu QM ++, což je cechovní norma pro syrové kravské mléko od mlékárny Goldsteig Käsereien Bayerwald, GmbH v Chamu, dostávají chovatelé navíc dva eurocenty na každý litr dodaného mléka. Býčky zde vykrmují asi dvaadvacet měsíců do hmotnosti 800 až 850 kg a prodávají je do masokombinátu Kostelecké uzeniny.

Pohodlné matrace jsou pro odpočinek dojnic zásadní
Pohodlné matrace jsou pro odpočinek dojnic zásadní

 

Éra robotů na farmě v Pacově

Co se robotického dojení týká, na farmě v Pacově byl první robot (Lely Astronaut A2) uveden do provozu již v roce 2003 a jednalo se tak o první instalaci robotického dojení na českých farmách. O devět let později zde od stejné firmy pořídili ještě robot čtvrté generace.

„První robot VMS 300 od DeLavalu jsme zakoupili před čtyřmi roky. Na podzim roku 2023 jsme do nové stáje pro 262 krav pořídili další čtyři roboty VMS 300. Příští týden (poznámka: 20. prosince 2024) otevřeme druhou produkční stáj s 254 ustájovacími místy, která je osazena stejným počtem robotů VMS. V mléčnici máme ležatý tank na uskladnění pěti tisíc litrů mléka a dále venkovní silo na pětadvacet tisíc litrů. Součástí projetu výstavby nové části farmy byly také silážní žlaby, jímky na kejdu a přečerpávací jímky na silážní šťávy. O provoz živočišné výroby se starají čtyři zootechničky, tři traktoristé, dvě operátorky dojicího robota, dvě ošetřovatelky telat, dva údržbáři a noční hlídač. Externě pak využíváme inseminátora, výživáře, plemenáře, veterinárního lékaře na úpravu paznehtů a další veterinární zákroky podle potřeby. Konečně v rámci pravidelné údržby robotického dojení a krmného vozu se neobejdeme od servisních techniků,“ seznámil účastníky DeLaval VMS Clubu ředitel společnosti Selekta Pacov, a. s., Ing. Jan Diviš.

Více se dočtete v aktuálně připravovaném únorovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down