16.03.2021 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Robotika u drůbeže

V zemích s rozvinutým chovem drůbeže je těžké získat pracovní sílu na méně příjemné úkony v chovech drůbeže. Proto je klíčové využití různých automatizovaných prostředků a robotů. S některými z nich se mohli návštěvníci platformy EuroTier Digital letos v únoru seznámit prostřednictvím prezentací firem.

Robotika nabízí producentům drůbeže způsob, jak snížit pracnost a zlepšit prostředí uvnitř hal. Automatizovaná zařízení, která hlídají jednotlivé časti chovu, sledují ptáky a měří data se postupně stanou zcela obvyklým technologickým prvkem.

Provoz drůbežářské farmy s sebou nese konzistentní práci a nevyhnutelné problémy, jako jsou propuknutí choroby mezi kuřaty, sběr vajec z podlahy, udržovat kuřata aktivními, mrtvá kuřata, která je třeba odstranit, krmivo, voda, osvětlení, vzduch – všechny základy života, sanitace a mnoho dalších úkonů. Nyní se dají použít automatizované prvky a roboty. U volně chovaných nosnic se vyplatí robotické sběrače vajec, které používají řadu senzorů k nalezení a sběru vajec, aniž by rušili ptáky. Místo nich by mohl fungovat robot, který plaší nosnice tak, aby si sedaly a snášely do hnízd a ne na podlahu. Termovize a CCTV kamery pomáhají měřit konzistentní a rovnoměrně rozptýlenou teplotu v halách a dokonce dokážou upozornit na dravce nebo vetřelce v drůbežárně.

 

Roboty na trhu

Octopus Scarifier

Robot francouzské firmy Octopus Robots je autonomní stroj navržený pro provzdušnění podestýlky v halách drůbeže a pro sledování stavu mikroklimatu, jako je teplota, vlhkost, hladina čpavku a světlo. Rozhrabování a provzdušňování podestýlky může pomoci redukovat nemoci jako aspergilóza, pododermatitis, popáleniny od čpavku na končetinách a poranění hrudní kosti. Přístroj funguje automaticky, může projíždět halou po 24 hodin sedm dní v týdnu. V hale je umístěna nabíjecí jednotka, ke které se vrací, když baterie docházejí.

Spoutnic

Zařízení francouzské firmy Tibot je menší než jiné roboty na trhu a je navržen proto, aby udržoval brojlery aktivní a při volném ustájení nosnic, aby snášely do hnízd a ne na podestýlku. Vyhýbá se překážkám, má hmotnost deset kilogramů a baterii s osmihodinovou výdrží. Stroj má šest nastavení rychlostí, které se dají zvolit podle požadavků chovatele. Při pohybu využívá náhodná světla a zvuky, aby si ptáci příliš na zařízení nezvykli a aby rozčílil kuřata a nosnice a udržel je na nohou.Snížilo procento vajec na podlahách až o 23 %, protože nosnice se častěji vracejí do hnízd, aby tam snášely.

ChickenBoy

Robot španělské firmy Faromatics SL má odlišný přístup k automatizaci. Je zavěšen ke stropu haly a sleduje podmínky ve stáji seshora. Zařízení je pověšeno nad ptáky a používá kamery a jiné senzory k měření vizuálních faktorů, jako jsou ležící kuřata, špatná podestýlka, měří úroveň hluku, a jiné proměnné jako jsou teplota, rychlost proudění vzduchu nebo obsah CO2.

Podrobněji v časopisu NCH4/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down