Společný výzkum v Nizozemsku ukázal, že více selat může začít žrát před odstavem, mohou růst rychleji a vykazovat lepší chování, pokud jsou dodávány podle takzvaného systému „rodinné výživy“.
To byly některé z hlavních závěrů tříletého výzkumného projektu s názvem „Family Feeding Matters“, ve kterém Wageningen University and Research (WUR) sloužil jako výkonný partner. Projekt iniciovalo nizozemské ministerstvo zemědělství, přírody a kvality potravin (LNV), společnost Vereijken a Trouw Nutrition.
Vývoj nového konceptu krmení prasnic a selat
Cílem projektu bylo vyvinout inovativní koncept krmení prasnic a selat, který by odpovídal jejich přirozenému chování. Inovativní část výzkumu by se vztahovala na nové krmení a systém pití i na nový typ krmení. Teorie, která stojí za novým konceptem, spočívá v tom, že prasnice učí selata jíst a pít, a tím optimalizovat příjem krmiva selat kolem odstavu, což vede ke snížení negativního účinku odstavu na pohodu a zdraví. Systém krmení pro rodinu i krmivo pro rodinu byly implementovány a optimalizovány ve středisku Pig Innovation Center (VIC) Sterksel na jihu Nizozemska.
Zkušební sestava zahrnující čtvero ošetření krmiv
Aby dospěli ke všem závěrům, byl krmný systém Family i krmivo Family testován na kojících prasnicích a selatech do devíti týdnů věku. Byly porovnány s výsledky prasnic a selat chovaných v konvenčních kotcích a krmených konvenčním laktačním krmivem a krmivem pro selata. Výzkum byl proveden u celkem 104 laktujících prasnic a jejich selat a 1040 odstavených h selat.
Systém krmení pro rodinu
Systém krmení pro rodinu byl vytvořen tak, aby odrážel prvky přirozeného krmení, protože poskytuje místo pro společné krmení a pití, kde selata interagují s prasnicí, aby se v rané fázi seznámily s pevným krmivem. To také integruje prvky „hry“ do krmení zahrnutím obohacujících materiálů kolem místa krmení.
V tomto systému byly prasnice krmeny napůl neomezeně na podlaze široké 0,70 m a hluboké 0,92 m, což umožňovalo selatům jíst společně s prasnicemi. Selata navíc dostávala krmení v kulatém hracím korytě. Vedle krmné podlahy byla na podlaze miska na pití, která nabízela adlibitně vodu prasnicím i selatům. Box pro prasnice byl rozšířen, což prasnici umožnilo mít více místa vpředu. Prasnice a selata měly k dispozici více obohacujícíéch materiálů.
Po odstavu byla selata krmena suchým krmivem v krmným žlabech se dvěma přihrádkami. Prvních 4,5 dne po odstavu byla selata krmena také v kulatém žlabu. V něm bylo krmivo pro prasnice a selata dodáno 50: 50 %. Pitná voda jim byla k dispozici prostřednictvím napáječky, kterou měli k dispozici v porodně.
Nejdůležitější závěry týkající se systému krmení jsou:
Před odstavením:
Rodinný systém krmení neovlivnil úbytek hmotnosti prasnic ani tloušťku tuků, ale vedl k vyššímu využití krmiva pro prasnice.
Systém krmení pro rodinu zlepšil učení ke krmení před odstavem (10 % selat nepřijímajících krmivo vs. 22 % selat v kontrolním systému). Selata během laktace rostla více a měla díky tomu vyšší odstavnou hmotnost.
Selata v systému krmení pro rodinu měla méně kožních lézí souvisejících s agresí, ocasních lézí nebo ušní lézí než selata z kontrolního krmného systému.*
Zdroj: Pig Progress