11.12.2015 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s Ing. Petrem Zajíčkem, předsedou Klubu chovatelů romanovských ovcí

Klub chovatelů romanovských ovcí byl založen pod křídly SCHOK v roce 1998 a v současné době sdružuje asi čtyřicet členů. Určuje směr šlechtění plemene, zajišťuje propagaci a hájí společné zájmy chovatelů romanovských ovcí.

 

Jaké jsou vaše šlechtitelské priority?

Cílem je udržení a zlepšení specifických vlastností plemene, které romanovské ovce dělají tak atraktivní pro všechny ekonomicky myslící chovatele v celé Evropě, ale i jinde na světě. Jsou to především špičková plodnost, celoroční říje (asezónnost), ranost, mateřské vlastnosti a mléčnost. To se nám rozhodně daří, protože řada chovatelů běžně odchovává od dospělých ovcí čtyřčata ve vrhu, ale výjimkou nejsou ani paterčata a dokonce ani šesterčata. Někteří z nich praktikují úspěšně dvojí bahnění za rok a nebo třikrát za dva roky. Běžné je, že jehnice mají již v roce starší jehňata, o která se normálně postarají. Máme také chovatele, který romanovské ovce používá úspěšně k produkci ovčího mléka.

Významného pokroku jsme dosáhli u tělesného rámce, růstové schopnosti, ale i masné užitkovosti. Dnes již není výjimkou, že při stodenním vážení se vyskytují jedinci s hmotností převyšující 40 kg. Dospělé ovce tak mají 60 až 70 kg a berani 70 až 80 kg. Nejlepší jedinci dokážou dnes konkurovat i některým kombinovaným a masným plemenům v ukazateli plochy nejdelšího zádového svalu, který odkazuje na celkovou zmasilost. V poslední době se začínáme také zaměřovat na celkovou odolnost a dlouhovýkonnost.*

Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down