Rozhovor s Josefem Kučerou

Svaz chovatelů českého strakatého skotu je občanské sdružení, které bylo založeno v roce 1990. V letošním roce tedy oslaví 25 let své existence. V současné době má 238 řádných členů a v plemenné knize registruje 133 000 krav. Je uznaným chovatelským sdružením pro český strakatý skot a nositelem šlechtitelského programu plemene, určuje směr šlechtění. Kromě těchto aktivit je prostřednictvím dceřiné společnosti Cattle Market s. r. o. zapojen do obchodu se skotem všech kategorií a patří k úspěšným exportérům.
Doc. Dr. Ing. Josef Kučera je absolventem Střední zemědělské školy Bystřice nad Pernštejnem, v roce 1994 ukončil studia na VŠZ a v roce 1997 získal na MZLU v Brně titul Dr. Od roku 2004 působí jako ředitel svazu, od roku 2007 je prezidentem Evropského sdružení chovatelů strakatého skotu (EVF) a od roku 2012 zastává i funkci prezidenta Světové simental-fleckvieh federace (WSFF), jejíž sekretariát je od roku 2008 v České republice.

Jak hodnotíte výši užitkovosti, které dosáhly plemenice českého strakatého skotu v uplynulém roce?
Užitkovost českého strakatého skotu se za poslední roky zvýšila velmi významným způsobem. Pokud se ohlédneme za posledními deseti lety, představoval meziroční nárůst užitkovosti v průměru 120 kg mléka. Poslední kontrolní rok byl nárůst o něco pozvolnější, i tak se průměrná užitkovost blíží 7100 kg mléka. Chovatelé strakatého skotu patří ke špičce v Evropě v rámci kombinovaných plemen. I to je jeden z důvodů, proč je o produkty domácího šlechtění trvalý zájem ve světě.*

Více si přečtete v březnovém čísle měsíčníku Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down