17.08.2014 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s Kamilem Malátem

Kamil Malát je ředitelem Českého svazu chovatelů masného skotu (ČSCHMS) již téměř deset let. Český svaz chovatelů masného skotu byl založen v květnu 1990. Má celorepublikovou působnost a sdružuje chovatele všech masných plemen skotu, která se v ČR chovají. Svaz je Ministerstvem zemědělství ČR pověřen řízením šlechtitelské práce v chovu masného skotu v rámci celé republiky. Na základě tohoto pověření provádí svaz kontrolu užitkovosti ve stádech, zajišťuje kontrolu dědičnosti, hodnocení zevnějšku zvířat, výběry mladých býků při jejich zařazování do plemenitby, vede plemenné knihy pro jednotlivá plemena masného skotu. Veškeré výsledky z kontroly užitkovosti a dědičnosti jsou zpracovávány svazem formou vlastní počítačové databáze.

Na přelomu srpna a října se na českobudějovickém výstavišti v rámci zemědělského veletrhu Země živitelka bude konat první Jihočeská beef show, ve které se představí plemena aberdeen angus a limousin. Na co se návštěvníci mohou těšit?
Výstavu Jihočeská beef show, jejíž součástí bude 2. jihočeská angus show a 1. jihočeská limousin show, organizuje Český svaz chovatelů masného skotu, Asociace chovatelů plemene angus a Klub chovatelů plemene limousin ve spolupráci s dalšími organizacemi, partnery a sponzory.
Soutěžní přehlídka angusů se uskuteční v pátek 29. 8. a limousinů pak v pondělí 1. 9. 2014. Hodnocení angusů se ujme dánský rozhodčí Søren Riis Vester, šampionát limousinů pak bude „pískat" pracovník francouzského Midatestu Frédéric Madaule. Na výstavu je přihlášeno celkem 123 zvířat od 35 chovatelů, z toho 66 angusů a 57 limousinů. Plemeno aberdeen angus by mělo být nejpočetněji zastoupeno z chovu společnosti Vetlabfarm a Vladimíra Lepši, kteří každý přihlásili na výstavu devět kusů. Největší kolekce limousinů by pak měla přijet z chovu Martina Farky, a to celkem deset zvířat.
Předpokládáme, že se představí v následujících kategoriích: v případě plemene limousin se s ohledem na pokročilé šlechtění na bezrohost bude jednat o mladší a starší jalovice bezrohé a rohaté, mladší a starší krávy a plemenné býky. Chovatelé plemene aberdeen angus připravují svá zvířata na zařazení do skupin telat, jalovic, mladší a starší krávy, kráva s teletem a plemenní býci. Kromě toho by u obou plemen měla proběhnout i soutěž chovatelských skupin, tedy skupin minimálně tří zvířat jednoho plemene, která jsou společně předvedená a pocházejí z jednoho chovu.
Kromě soutěžních přehlídek angusů a limousinů bychom zde chtěli uspořádat také soutěž Junior team, která je divácky vždy velmi atraktivní podívanou. Zda se to podaří, bude záležet na dostatečném počtu mladých chovatelů, kteří se výstavy zúčastní. To však uvidíme až těsně před výstavou.

Jak probíhá organizace show? Můžeme se těšit na nějaké novinky?
Novinkou pro letošní rok bude video on-line přenos obou dnů, ke kterému se zájemci dostanou přes webové stránky Českého svazu chovatelů masného skotu. Po skončení soutěžních přehlídek obou plemen se pak chovatelé v pondělí večer sejdou na chovatelském večeru, kam budou pozváni i zástupci sponzorů a partnerů této výstavy.

Více si přečtete v srpnovém čísle Farmáře

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down