06.03.2019 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozvětvené řetězy pro obohacování chovů prasat

Větvené řetězy by se měly v krátkodobém horizontu používat jako první krok k dosažení správného enrichementu u intenzivně chovaných prasat. Rozvětvený řetěz je popisován jako vertikálně umístěný dlouhý řetězec, jehož konce spočívají na pevné podlaze ve vzdálenosti dvacet centimetrů. Kromě toho dvě nebo tři další konce řetězů (větve) končí zhruba nad nebo mírně pod výškou rypáku nejmenších a středně velkých prasat v kotci.

Tento prvek vycházel jako nejlepší pro obohacení stájí , a to v odborném posudku, který napsali vědci z Wageningen University & Research (Nizozemsko), nedávno publikovaném v časopisu Plos One.

Jsou materiály dobré nebo nejsou?

Článek odkazuje na evropskou směrnici 2001/93, která vyžaduje, aby všechna prasata měla přístup ke správným manipulačním materiálům. Autoři napsali: „Intenzivně chovaná prasata v Evropě mají často k dispozici krátký kovový řetěz s připojeným nezničitelným předmětem nebo bez něj.“ Orgány EU považují za správný postup enrichementu. Autoři článku ale tvrdí, že řetězy neposkytují řádné obohacení chovu a že přidání nezničitelného předmětu na konec řetězu může dokonce zhoršit spíše než zlepšit pohodu prasat. Pro testování této hypotézy byl proveden odborný průzkum a posuzováno bylo devět nezničitelných hraček pro prasata.

Na stupnici od 0 do 10 odborníci hodnotili stupeň souhlasu, že daný předmět je vhodný pro zlepšení welfare. Odpovědělo 36 odborníků, vědců v oblasti chovu prasat. Autoři napsali, že nezničitelné předměty jsou málo rozšířené v zemích, které stelou slámou (jako jsou Švédsko a Spojené království a také USA). Častější jsou v Nizozemsku, Belgii, Francii a Finsku, zatímco ve Španělsku se používají málo. Nejčastěji se prasatům dávají míče, dřevo a trubky, a to tvrdé dřevo zejména ve Velké Británii, nezničitelné kuličky a trubky v Německu a Nizozemsku.

Materiály hraček určených pro prasata

Autoři v článku napsali, že odpovídalo 26 vědců a průměrné hodnocení bylo 4,6 ze stupnice od nuly do deseti. Jak to dopadlo? Jednotlivé hračky získaly počet bodů:

  • rozvětvené řetězy (5,1);
  • řetěz na podlaze (4,4);
  • tvrdé dřevo (3,7);
  • potrubí (3,5);
  • barevný řetěz (3,3);
  • krátký řetěz (3,1);
  • malá koule (2,8);
  • velká koule (2,5);
  • řetěz visící příliš vysoko (1,3).

Rozvětvené řetězy zaznamenaly výrazně lepší výsledky než všechny ostatní nezničitelné materiály a jejich skóre vhledem k welfare (v průměru 5,1) se blížilo předem definované úrovni (5,5 na stupnici od 0, nejhorší až 10, nejlépe). Sociální výhody přidávání koulí, trubek nebo tvrdého dřeva ke kovovému řetězu byly okrajové a byly výrazně nižší, než odborníci považovali za přijatelné pro obohacení chovu prasat.

 Výhody konstrukce rozvětvených řetězců

Rozvětvený řetěz se naopak zdá být tou nejschůdnější alternativou. Vědci doporučili jeden rozvětvený řetězec na pět prasat. V článku popisují jejich výhodu takto: "Kuličky visící na krátkých řetězech na komerčních farmách byly suché a usazoval se na nich prach. Když se prasata snažila koule kousat, nepodařilo se jim je uchopit a prasata se více dotýkala krátkých kovových řetězů než těch, které měly na konci připojenou buď kouli, nebo kus trubky. "*

Zdroj: www.pigprogress.net

  1. března 2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down