20.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ruské bomby zabíjejí ukrajinská prasata a narušují potravinové řetězce

Komerční chovatelé prasat na Ukrajině čelí obrovským logistickým výzvám, aby prodali svou produkci a generovali tolik potřebný příjem, protože ruské bomby nadále zabíjejí zvířata a přerušují potravinové řetězce. Vepřové maso je životně důležitým zdrojem bílkovin pro ukrajinský lid, který představuje 34 % spotřeby masa.

Ukrajina má celkem asi 5,5 milionu prasat, z nichž 65 % je chováno na komerčních farmách a zbytek na dvorcích domácností.

Válka zahájená Ruskem vytvořila řadu logistických problémů pro komerční zemědělce, kteří se snaží prodat svá prasata, většinou v regionech okupovaných Rusy. Malé výrobní jednotky (na dvorku) jsou na tom mnohem lépe, protože jsou schopny porážet prasata na místě a prodávat nebo darovat vepřové maso místním vesničanům, školám a ukrajinské armádě.

Doněcká a Charkovská oblast

Podle Asociace ukrajinských producentů prasat (AUPP) v dubnu 2022 bylo 5 z 24 regionů Ukrajiny, jmenovitě Doněck, Lugansk, Charkov, Cherson a Záporoží, obsazeno Rusy. V předválečném období se zde vyrábělo 23 % vepřového masa na Ukrajině. Největší ukrajinský producent prasat, který představuje přibližně 11,5 %  produkce vepřového v zemi, a další dvě největší farmy s chovem prasat, se nacházejí v Doněcké a Charkovské oblasti.

Zničení mnoha stájí

Válka vytvořila řadu problémů pro chovatele prasat, jako nedostatek vstupů a navíc došlo ke zničení mnoha stájí. Přeprava ke zpracovatelům je obtížná. V blízkosti zón vojenských aktivit je Dněpropetrovská oblast, byla sedmá největší na Ukrajině mezi komerčními chovy prasat. Udržet ji je považováno  za riskantní  kvůli vysoké pravděpodobnosti eskalace války, jakož i nucenému vysídlení pracovní síly a spotřebitelů.

Normální provoz

AUPP říká, že producenti prasat v 19 z 24 regionů obnovili normální provoz nebo jsou v procesu obnovy dodavatelských vztahů s prodejci. S pěti regiony Ukrajiny, které byly nedávno vyčištěny od Rusů, se producenti prasat Černihiv, Kyjev, Mykolaiv, Sumy a Zhytomyr vracejí k pravidelné práci. Ve skutečnosti podle nedávného průzkumu AUPP mezi 70 producenty prasat po celé Ukrajině 70 % potvrdilo, že se vrátili k normálnímu provozu.

Nedostatek vepřového masa

Od března 2022 způsobil nárůst počtu obyvatel v západních regionech Ukrajiny nedostatek lokálně produkovaného vepřového masa a jatek a závodů na zpracování masa, které by pracovaly na plnou kapacitu ( 60 % až 7 0% činnosti v předválečném období).

Oksana Yurchenková, prezidentka AUPP, uvedla, že zatímco různé regiony jsou zpět v plné produkci, stále čelí některým problémům a výzvám.

Stovky supermarketů jsou nyní zavřené nebo zničené, takže dodavatelské řetězce jsou zničené.Yurchenková řekla: „Chovatelé prasat po celé zemi se snaží vrátit k normální produkci, ale čelí některým problémům, pokud jde o prodej svých zvířat. V závislosti na regionu jsou na Ukrajině však potravinové řetězce přerušeny. Nejlepší situace je na západě, ale v regionech střední Ukrajiny bylo zničeno několik velkých a důležitých maloobchodních skladů. Například v Kyjevské oblasti bylo po těžkém ostřelování Rusy zničeno více než 400 000 m2 skladů. To je asi 20 % kapacity maloobchodních skladů na Ukrajině. Kromě toho jsou nyní uzavřeny nebo zničeny stovky supermarketů, takže dodavatelské řetězce jsou přerušeny. To je to, co vidíme ve většině Ukrajiny.“

Opravit dodavatelské řetězce

AUPP se v současné době snaží pomáhat chovatelům prasat se získáváním a dodáváním vstupů, které pomáhají znovu nastartovat výrobní cykly. Yurchenková řekla: „V tuto chvíli se snažíme poskytovat humanitární pomoc zemědělcům, kteří jsou v oblastech aktivních vojenských operací a v regionech, které byly vyčištěny od ruských vojsk. V rámci této pomoci zajišťujeme vstupy, jako jsou složky krmiva, premixy, veterinární přípravky, vakcíny a antibiotika a další. Jednou z největších výzev je nyní přerozdělení chovu prasat a produkce vepřového masa po celé Ukrajině, aby se napravily zničené dodavatelské řetězce. To je v tuto chvíli jedna z priorit asociace.“

Pig Progress

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down