02.08.2018 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Růst tržních cen půdy se zastavil

Společnost FARMY.CZ zveřejnila údaje o vývoji tržních cen zemědělské půdy za první pololetí roku 2018. Ze zveřejněných údajů vyplývá, že tržní ceny zemědělské půdy v tomto období stagnovaly. Průměrná tržní cena v monitorovaných obchodech ve II. čtvrtletí roku 2018 činila zhruba 242 000 Kč/ha.

V prvním čtvrtletí roku 2018 byl v porovnání s předcházejícím čtvrtletím zaznamenán růst cen o 0,3 % a ve druhém čtvrtletí roku 2018 naopak pokles cen o 0,4 %. Výstupy byly kalkulovány z doposud zpracovaných údajů o realizovaných obchodech. Tržní cenou se rozumí cena, kterou lze dosáhnout mezi dobrovolným kupujícím a dobrovolným prodávajícím, kdy obě strany jednají rozumně, bez nátlaku a při dostatečné prezentaci nabídky na trhu.

Vývoj tržních cen půdy v prvním pololetí potvrzuje očekávaný trend zpomalení růstu až stagnace tržních cen zemědělské půdy. Na straně poptávky je patrný pokles zájmu nezemědělských i zemědělských investorů a současně je trh v přiměřeném množství zásoben nabídkou půdy k prodeji. Po dlouhé době tak dochází k srovnání nabídky s poptávkou. Ve větší míře je nabízena zejména půda ve vlastnictví spekulativních investorů. Obdobný vývoj cen lze očekávat i ve druhém pololetí roku 2018.

Situace v jednotlivých oblastech ČR byla mírně odlišná. Zatímco v oblastech s kvalitnější ornou půdou byl místně i v prvním pololetí roku 2018 zaznamenáván mírný nárůst cen, lokality s průměrnou a podprůměrnou kvalitou půdy a vysokým podílem trvalými travních porostů spíše cenově stagnovaly nebo i mírně poklesly.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down