06.03.2023 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlé a kvalitní dojení na kruhu

Zemědělský podnik ZEM, a. s., Lužec nad Cidlinou se nachází v Polabské nížině a zabývá se rostlinnou i živočišnou výrobou. Obhospodařuje zhruba 4200 hektarů zemědělské půdy, z níž připadá 400 ha na trvalé travní porosty. V živočišné výrobě se zaměřuje na chov holštýnského skotu.

Na orné půdě se pěstuj především obilniny, na 1800 ha najdeme ozimou pšenici, na 300 ha je zaset jarní ječmen. Plocha 850 ha patří řepce. Na 250 hektarech se pěstuje cukrovka a na 60 mák. Pro potřeby živočišné výroby se pěstuje kukuřice na 350 až 400 hektarech, 150 ha vojtěšky a zhruba sto hektarů sóji.

Jak komentoval ředitel podniku Ing. Václav Matoušek, rok 2022 patřil z pohledu výnosů i kvality většiny rostlinných komodit mezi ty lepší. Sklidilo se v průměru 8,6 tuny pšenice z hektaru, 6,8 t/ha ječmene, 4 tuny řepky a 95 tun cukrovky. „Sója vykázala kvůli přísušku menší výnos, zhruba 1,8 tuny na hektar. Také jsme zaznamenali horší cukernatost u řepy, danou její sklizní v méně příznivých podmínkách,“ shrnul Ing. Matoušek.

Podle jeho slov se v loňském roce podařila i výroba objemných krmiv.

Vysoká užitkovost

Společnost ZEM, a. s., chová aktuálně 480 holštýnských krav s průměrnou roční užitkovostí na úrovni 12 100 kilogramů. Obsah tuku je na úrovni 3,6 %, bílkovin 3,3 procenta. Počet somatických buněk výrazně poklesl po instalaci nové robotické dojírny v červenci loňského roku.

Jedná se o jednu z pěti karuselových robotických dojíren GEA DairyProQ v České republice. Technologie v sobě kombinuje výhody dojicích robotů a kruhové dojírny. Tato novinka podle ředitele podniku spolu s rekonstrukcí ustájovacích prostor uspoří pracovní síly a také finanční prostředky.

Nová dojírna stojí na středisku Nepolisy stejně jako stáje, které aktuálně procházejí přestavbou. Z původních dvou kravínů typu K-174 vznikne velkorysý prostor pro 474 dojnic. Stará stáj pro stovku krav se promění na porodnu a místo pro suchostojné krávy.

Produkční dojnice budou ležet na gumových matracích značky Kraiburg, které jsou podle Ing. Matouška náhradou za lože stlaná separátem. Ve hnojných chodbách se o čistotu nutnou pro zdraví paznehtů i vemen postará šípová shrnovací lopata. „Změna technologie zároveň umožní odstavení separátoru s poměrně značným příkonem a uspoření kejdy pro účely hnojení rostlin,“ informoval ředitel podniku.

Moderní technologie

Robotický karusel GEA s kapacitou 28 míst byl v Nepolisech spuštěn v polovině loňského roku. Dojírna DairyProQ vyniká robustní konstrukcí, která podle Ing. Milana Lněničky ze společnosti GEA zaručuje každodenní bezproblémový provoz. Je ovšem potřeba pravidelný servis.

Každé dojicí stání je osazeno 3D kamerou chráněnou krytem, jejímž úkolem je přesná navigace dojicího ramene k jednotlivým strukům. Podtlak na úrovni 40,7 kPa slibuje šetrné dojení, které minimalizuje riziko poškození struků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down