06.01.2020 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlejší MRI by mohla sexovat kuřata in ovo

Vyřazování kohoutků stojí americkou výrobu vajec každý rok více než 440 milionů dolarů. Skenování magnetickou rezonancí (MRI) se obvykle používá k vytváření podrobných obrazů orgánů a tkání v těle. Tým Orbem.ai, vedený jejím spoluzakladatelem Pedro Gomezem věří, že se může použít zrychlená technologie MRI k automatickému skenování a klasifikaci vajec, aniž by pronikla do skořápky.

V současné době lze pohlaví kuřat identifikovat až po vylíhnutí. Kohoutci jsou pro vaječný průmysl neužiteční a každoročně se jich utrácí přibližně 6–7 miliard, což je problémem welfare a ekonomiky. Producenti investují více než 70 milionů dolarů za práci a energii do inkubace vajec a sexování a hodnota zbytečných vajec v USA stojí více než 440 milionů dolarů ročně.

Technologický přístup

Technologie MRI, tak jak ji vyvíjí Gomezův tým, umožní uživatelům zkoumat vývoj orgánů embryí a detekovat fyzické rozdíly mezi embryi kohoutků a slepiček. Umělá inteligence pak klasifikuje vejce podle pohlaví.

MRI je dobrá technologie, jak si prohlédnout věci, aniž by se jich dotkla. V současné době se vědci zaměřují na demonstraci toho, jak se sexuální rozdíly projevují při skenování MRI během embryonálního vývoje. Jakmile to bude hotovo, algoritmy umělé inteligence budou schopny s větší přesností identifikovat fyzické rozdíly mezi pohlavími.  Výzkum je stále v koncepční fázi, ale Gomez doufá, že brzy budou mít funkční prototyp.

Cena Egg-Tech

Společnost Orbem.ai byla nedávno oceněna 400 000 USD Nadací pro výzkum v oblasti potravin a zemědělství (FFAR) jako jeden ze šesti vítězů ceny Egg-Tech Prize. Vítězové fáze ceny Egg-Tech Prize byli vyhlášeni na Summitu o drůbeži v roce 2019, který se konal ve dnech 20. – 22. Listopadu 2019, v Georgia Tech Hotel & Conference Center v Atlantě v Georgii.

Tyto prostředky byly dodány externími přispěvateli a celkem činily 1 149 911 dolarů.

Získání tohoto ocenění bylo známkou, že jsou na správné cestě k vyřešení problému s pohlavím embryí. „Jsme nadšeni, že můžeme na této technologii pracovat. Nemůžeme se dočkat, až se naše výkresy stanou skutečností a budou mít skutečně dopad na průmysl produkce vajec.“

Další informace o novacích

Summit Poultry Tech se v roce 2020 bude konat ve dnech 12. – 14. října 2020 v hotelu Georgia Conference Hotel & Conference Center. Účastníci mohou očekávat průkopnické inovace a propracované prezentace, díky nimž byla události v roce 2019 hojně navštívená a probíhala diskuse o nových perspektivních řešeních mezi odborníky z drůbežářského průmyslu zastupujícími 23 zemí.*

Elizabeth Doughmanová, 2. ledna 2020, www.wattagnet.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down