05.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S MAP to není jednoduché

Koncem března uspořádal Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně (VUVeL) v rámci projektu VÚVeL Academy VIII – od výzkumu k praxi v chovech hospodářských zvířat seminář s názvem Paratuberkulóza dojeného skotu, nákazová situace, diagnostika, certifikace chovů.

Přednášek se zhostili zástupci VUVeL a ČMSCH, a. s.

Program načala MVDr. Věra Fichtelová, Ph.D. (VÚVeL) a popsala etiologii, patogenezi a klinické příznaky paratubertkulózy (PTB). Věnovala se i diagnostice PTB. Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP) má široké fhostitelské spektrum. Existují tři typy MAP. Typ I a III se vyskytuje u ovcí, typ II se objevuje u skotu a divokých přežvýkavců. Přííznaky onemocnění mohou být subklinické nebo nespecifické klinické (snížená dojivost, vyšší podíl mastitid, poruchy reprodukce – prodloužení mezidobí, nižší zabřezávání, nižší porodní hmotnost telat a nízké přírůstky, zvířata v chovu jsou více nemocná. Specifické klinické příznaky jsou chronický průjem, žíznivost, dobrý příjem krmiva, ale kráva je vyhublá, později apatická a PTB končí úhynem. Jde o neléčitelné onemocnění, klinicky i subklinicky nemocná zvířata vylučují velké množství MAP do prostředí. MAP jsou velmi odolné ve vnějším prostředí, a proto se postupně vytvoří silný infekční tlak. Využívá se tedy metoda „test a porážka“. Metody diagnostiky z těch přímých jsou kultivace a PCR a nepřímou je Elisa a u malých přežvýkavců AGID. Cílem ozdravování chovů je přerušit přenos patogenu od nejvíce infekčních zvířat na nejvíce vnímavá zvířata (telata). Musí se změnit management okoloporodního období a odchovu telat (hlavně porodna). Protože se příznaky a vylučování MAP můžou objevit za 2–10 let, jde o běh na dlouhou trať.

O postupech tlumení a ekonomické konsekvenci přednášel MVDr. Petr Fleischer, Ph.D. Ten přednášela i o certifikaci statusu PTB v chovech. Schéma certifikace v ČR popisuje certifikovaná metodika vytvořená v rámci projektu NAZV ve státním zájmu.

Roli LRM v diagnostice PTB a certifikaci i bezpečnosti dat vysvětlil Ing. David Lipovský (ČMSCH, a. s.) Ing. Lipovský vysvětlil, že vyšetřovaným materiálem můžou být bazénové vzorky mléka, individuální vzorky mléka a krevní vzorky. Odebírají se směsné vzorky výkalů z podlah. Pro hodnocení v laboratoři se dají využít vzorky mléka z kontroly užitkovosti a bazénové vzorky ze zpeněžování mléka. V aplikaci Deník nemocí a léčení je nový modul „paratuberkuloza“

MVDr. Věra Fichtelová, Ph.D.
MVDr. Petr Fleischer, Ph.D.
Ing. David Lipovský

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down