06.07.2009 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šampionát holštýnského skotu v Brně

Po čtyři dny se v Brně na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky setkávali zemědělci. Své produkty prezentovalo 220 vystavovatelů techniky, technologií, produktů i služeb pro zemědělství a 180 chovatelů vystavovalo celkem 530 kusů hospodářských zvířat. Součástí doprovodného programu byly odborné prezentace, praktické ukázky a také zábavný program pro veřejnost.

Ve čtvrtek a v pátek přijeli zejména odborní návštěvníci, o víkendu se k nim přidala široká veřejnost. Do soboty si výstavu prohlédlo asi 33 000 návštěvníků, celková návštěvnost překročila čtyřicet tisíc osob.

 

Zlaté medaile těm nejlepším

Výstava byla zahájena ve čtvrtek 25. června za účasti hejtmana Jihomoravského kraje a předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška, předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR Jana Hajdy, místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR Vítězslava Jonáše, náměstka ministra zemědělství ČR Stanislava Kozáka, viceprezidenta Agrární komory ČR Jindřicha Šnejdrly a předsedy představenstva společnosti Genoservis, a. s., Lumíra Grussmanna. Během zahájení byly uděleny čtyři zlaté medaile nejlepším exponátům výstavy. Odborná komise rozhodla o ocenění mobilního porážkového zařízení výrobce a vystavovatele Platen CZ, s. r. o., kolového traktoru Puma CVX 225 výrobce Case IH a vystavovatele Navos Farm Technic, s. r. o., soupravy na přepravu živých zvířat výrobce Menke-Janzen & HR Partner, s. r. o., a vystavovatele Bronislava Šupa a doplňkového krmiva pro dojnice a býky Optilac výrobce a vystavovatele Fides Agro, s. r. o.

 

Šampionát holštýnského skotu

Národní šampionát holštýnského skotu probíhal v pavilonu F v pátek 26. června. Bylo předvedeno celkem 73 zvířat od sedmnácti chovatelů holštýnského a red holštýnského plemene.

Jalovice plemen normand majitele ZD Podkleťan Křemže a jalovice brown swiss z I.ZAS Chorušice si mohli návštěvníci také prohlédnout, ale nebyly předvedeny v aréně.

Belgický rozhodčí Piere Creppe, zástupce šlechtitelské organizace AWE, hodnotil 13 jalovic a 43 krav od sedmnácti špičkových chovatelů z celé České republiky. P.Creppe je oficiálním rozhodčím v Belgii, ale hodnotí i na mezinárodních přehlídkách holštýnského skotu. Pracuje jako konzultant šlechtitelské organizace a současně také chová holštýnky, se kterými se sám účastnil přehlídek v Belgii i na mezinárodních soutěžích.

Rozhodování bylo složité díky velmi kvalitní konkurenci. Rozhodčí vybíral vždy nejlepší zvířata z každé předvedené skupiny, respektive kategorie (plemenné jalovice, plemenné prvotelky a plemenné krávy na druhé a další laktaci, a to také red holštýnského plemene) a následně šampiónku výstavy, rezervní šampiónku výstavy a krávu s nejlepším vemenem. Pohár pro národní šampiónku výstavy nakonec získali zástupci firmy Dobrosev, a. s., Dobronín.

 

Nejlepší zvířata v kategoriích

Jalovice         

1.         169726-971 - Gavor x Freelance – Genoservis – zemědělství, Skalička

2.         182751-971 – Airraid x Champion - Genoservis – zemědělství, Skalička

Prvotelky      

1.         139205-971 – Buckeye x Empire – Genoservis – zemědělství, Skalička

2.         255532-961 – Dobronin Leona - Lee X Cevis - Dobrosev, a. s., Dobronín

Starší krávy  

1.         255232-961 - Dobronin Duplicia – Duplex x Magna - Dobrosev, a. s., Dobronín

2.         159669-932 – Hudgen x Dynamit 2 – Meclovská, a. s.

Red    

1.         121456-971 – Haber Red x Tulip – Genoservis – zemědělství, Skalička
2.         155259-971 – Storma II - LICHTBLICK X September – Genoservis – zemědělství, Skalička

Šampiónka výstavy

1.         255232-961 Dobronin Duplicia – Duplex x Magna - Dobrosev, a. s., Dobronín

Rezervní šampiónka

1.         121456-971 – Haber Red x Tulip – Genoservis – zemědělství, Skalička

Kráva s nejlepším vemenem

1. 139205-971 – Buckeye x Empire – Genoservis – zemědělství, Skalička

 

Klíčové informace

·   V Brně se letos ve dnech 25. – 28. června poprvé konala Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky, na které se prezentovalo 220 vystavovatelů techniky, produktů i služeb pro zemědělství a 180 chovatelů předvedlo celkem 530 kusů hospodářských zvířat.

·   Na Národním šampionátu holštýnského skotu bylo prezentováno celkem 73 zvířat od sedmnácti chovatelů holštýnského a red holštýnského plemene.

·   Národní šampiónku výstavy nakonec se stala holštýnská plemenice Dobronin Duplicia z Dobrosevu, a. s., Dobronín.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down