05.06.2005 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šampióni mezi plemeny ovcí a koz

Expozici třinácti plemen ovcí, kterou na přerovské národní výstavě prezentovala především kombinovaná a masná plemena, doplňovala tři plemena koz. Přestože předvádění zvířat probíhalo již od zahájení výstavy, hlavním ovčáckým dnem spojeným s aukcí plemenných beranů a předáním cen nejlepším chovatelům byla sobota.

Z celkového počtu 116 ovcí v podání osmnácti chovatelů převažovala plemena kombinovaného typu, která zastupovala šumavské ovce, zušlechtěné valašky, původní valašky, romney, merinolandschaf a cigája. Plemena s masnou užitkovostí potom charollais, suffolk, texel, oxford down. Po jednom byla zastoupena i plemena mléčného typu (východofríská ovce) a plemena plodná (romanovská ovce). Kozy v počtu osmi kusů od tří chovatelů byly prezentovány mléčnými plemeny bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá a kozou búrskou jako jediným zástupcem plemen s masnou užitkovostí u nás.

Nejlepší ovce
Dvojnásobného úspěchu na přerovské výstavě dosáhl Pavel Bogacz z Rakovce u Českého Těšína se svými ovcemi plemene charollais. Chovatel, který má do kontroly užitkovosti zapojeno šest zvířat, od nichž dosahuje plodnosti na obahněnou ovci 200 %, odchovu jehňat 150 % a průměrného přírůstku jehňat 235 g, získal cenu šampióna výstavy za berana č. 03071081 CZ, narozeného 27. ledna 2003. Za celou kolekci potom obdržel cenu za druhé umístění. Na adresu francouzského plemene, specializovaného na masnou užitkovost, je třeba dodat, že je náročné na pastvu a zimní výživu. Vyhovují mu spíše teplejší a sušší klimatické podmínky a z důvodu slabšího obrůstu jehňat po narození je nutné ovce bahnit v zateplené stáji, kde teplota neklesá pod 10 °C. V Česku je do kontroly užitkovosti zapojeno 72 stád s celkovým počtem 2824 bahnic.
Jako nejlepší komise posuzovatelů ohodnotila kolekci suffolků Vladimíra Biskupa z Mořkova u Nového Jičína. Zkušený chovatel, který má v kontrole užitkovosti 407 bahnic, soukromě hospodaří již desátým rokem. „Začínal jsem s 250 bahnicemi plemene české merino. Převodným křížením suffolskými plemeníky jsem se dostal na současnou úroveň stáda suffolků, ve kterém je 15 % čistokrevných zvířat, ostatní mají minimální podíl krve 75 %. Z masných plemen je suffolk mezi našimi chovateli nejrozšířenějším plemenem, protože se mu daří i za celoročního pobytu na pastvě. V kontrole užitkovosti dosahuji plodnosti 163 %, odchovu jehňat 140 % a průměrného přírůstku 235 g na jehně,“ řekl chovatel. V současné době je do kontroly užitkovosti zapojeno vůbec nejvíce stád, a to 119 s celkovým počtem 4413 bahnic.
Třetí nejlepší kolekcí ovcí byla zvířata plemene romney z chovu Ing. Přemysla Čecha z Postřelmova. Prezentovaná kolekce berana a dvou bahnic s jehňaty byla před střiží a přihlížející diváky zaujala asi dvaceticentimetrovými vlákny rouna. Je to právě vlna a maso, které profilují užitkový směr tohoto odolného anglického plemene. Jeho vlna je jednou z mála, kterou můžeme konkurovat chovatelským velmocím, jakými jsou Nový Zéland nebo Austrálie. Využívá se na výrobu koberců a lze ji zhodnotit dvakrát lépe než vlnu ostatních plemen. V postřelmovském chovu je v kontrole užitkovosti 42 bahnic s výsledky plodnosti na úrovni130 %, odchovu jehňat 107 % a průměrného přírůstku jehňat 333 g. V České republice je do kontroly užitkovosti zapojeno celkem 70 stád s 1466 bahnicemi.

Oceněné kozy
Šampiónem mezi kozami se stal kozel mléčného plemene hnědá krátkosrstá č. 00337057 CZ, kterého od září 2003 využívá v plemenitbě Vít Vrba z Letohradu. Kozel z chovu Horynových, farmy Caprifarm se narodil 3. ledna 2003 a dosud je po něm osm potomků, zařazených do dalšího chovu. K loňskému roku bylo v kontrole užitkovosti registrováno 627 koz, což v porovnání s předchozími dvěma roky ukazuje na mírné zvýšení stavů tohoto národního plemene.
Nejlepší kolekcí se stala kolekce kozlíka a dvou koziček búrské kozy, prezentující africké masné plemeno. Zvířata ze Slovinska dovezla a předváděla odbytová akciová společnost Oveko – Brno. Plemeno, které se k nám začalo dovážet počátkem devadesátých let minulého století, se využívalo především k užitkovému křížení. Podle odborníků čistokrevná plemenitba u nás není zdaleka na takové úrovni, jakou bychom si přáli a s náhlými úhyny kůzlat si chovatelé nevědí rady. Snad jedinou jistotou je, že zvířata s modrýma očima jsou náchylná ke stresu. V loňském roce bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 48 koz.
Součástí předváděcích akcí bylo i střihání ovcí a v rámci bohatého doprovodného ovčáckého programu spojeného s ochutnávkou ovčích a kozích produktů také ukázka ovládání pasteveckých psů. Letošní prezentace Svazu chovatelů ovcí a koz ČR tedy nabídla vše, co k ovčáctví patří.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down