28.01.2022 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Se zvířaty musí být během přepravy lépe zacházeno

Po 18 měsících zjišťování skutečností poslanci Evropského parlamentu vyzývají země EU, aby při přepravě respektovaly dobré životní podmínky zvířat a přešly na přepravu masa (JUT) a nikoli živých zvířat.

Omezení doby jízdy a zajištění welfare

Doba cesty zvířat na porážku by podle poslanců evropského parlamentu neměla přesáhnout osm hodin. Březí zvířata v poslední třetině březosti by neměla být přepravována déle než čtyři hodiny. Neodstavená telata mladší než čtyři týdny by se podle nich také neměla přepravovat s výjimkou přepravy v rámci jedné farmy a na vzdálenost kratší než 50 km.

Poslanci chtějí instalovat kamery v přepravních prostředcích, zejména pro nakládku a vykládku. Vnitrostátní úřady by měly schvalovat cestovní plány zvířat pouze v případě, že se podle předpovědi bude teplota pohybovat mezi 5 ºC a 30 ºC. Poslanci dodávají, že by se měla zaznamenávat teplota, vlhkost a hladina amoniaku ve vozidlech.

Export živých zvířat

Poslanci kritizují, že neexistuje žádný kontrolní systém pro přepravu zvířat do zemí mimo EU. Požadují, aby členské státy kontrolovaly všechny zásilky do zemí mimo EU, aby zajistily, že zvířata jsou krmena a napojena, že napáječky fungují správně a že mají dostatek prostoru. Vývoz živých zvířat by měl být schválen pouze v případě, že splňuje evropské normy pro dobré životní podmínky zvířat.

Raději maso než živá zvířata

Poslanci EP obhajují přechod k účinnějšímu a etičtějšímu systému, který upřednostňuje přepravu spermatu nebo embryí před chovným materiálem a jatečných těl a masa před zvířaty převáženými na porážku. Vyzývají Komisi, aby nejpozději do roku 2023 urychleně předložila akční plán na podporu tohoto přechodu, včetně návrhu na zvláštní fond, který by minimalizoval socioekonomické dopady změn, které je třeba provést.*

Zdroj: EU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down