Sedm poznatků ze sedmého ročníku průzkumu globálních zdrojů

Podle celosvětového průzkumu Alltech Global Feed Survey byla minulý rok překonána hranice jedné miliardy tun krmiv vyrobených na světě, a to vůbec poprvé. Tento rok se odhaduje, že se vyrobí 1,068 miliardy tun. Sedmý ročník analýzy Global Feed Survey stále funguje jako cenná zpráva o globální situaci v krmivářském průmyslu. Jsou do něj zahrnuta data ze 144 zemí a více než 30 000 výroben krmiv. Kromě poznatků o krmivářství slouží jako barometr zemědělství jako celku a demonstruje ekonomickou sílu zemí zahrnutých do šetření.

Takže jaké lekce můžeme čerpat z průzkumu světové výroby krmiv v roce 2018? Jaké jsou trendy v odvětví krmiv pro masný, mléčný skot, brojlery, nosnice, prasata, koně, společenská zvířat a jiná?

  1. Čína – malé krůčky zpět Už v prvním šetření v roce 2011 byla Čína označena za  vůdce v oblasti výroby krmiv v celosvětovém měřítku. Letos tam došlo k malému poklesu produkce krmiv o méně než 0,4 % z celkového objemu. Pro zemi s rostoucí populací může takový pokles produkce vyvolat otázku. Čínská produkce mléka a mléčných výrobků se snížila o 17 %.  Pokles produkce hovězího masa naznačuje posunutí místní produkce na levnější dovoz a import kvalitnějšího masa. Čínské odvětví chovu brojlerů a nosnic také zaznamenalo malé poklesy o 11 % a 5 % v oblasti výroby krmiv. Přitom v drůbežářském průmyslu  došlo k zlepšení efektivnosti, byla zaznamenána poměrně rychlá konsolidace největšího světového trhu s vejci. Spotřeba komerčních brojlerů stagnovala a ceny byly špatné. Jedno z čínských odvětví, které se odrazilo ode dna, je výroba krmiv pro prasata, která v uplynulém roce vzrostla o 11 %, protože krok směrem k větším a profesionálnějším farmám vede k nákladově efektivní produkci vepřového masa.
    2. Rusko – skok vzhůru V Rusku došlo k velkému růstu celkové výroby krmiv, neboť země se stává stále soběstačnější a méně závislá na dovezeném masu, mléku a vejcích. Toto zaměření na potravinovou nezávislost posunulo Rusko ze sedmé pozice na čtvrtou v první desítce krmivářské ligy, což posunulo níž Indii, Mexiko a Španělsko, přestože i tam došlo k nárůstu výroby. V Rusku došlo k nárůstu produkce krmiva u všech druhů zvířat s výjimkou minoritních druhů drůbeže. Významný růst byl zaznamenán u krmiv pro prasata, dojnice a hovězí žír. Produkce krmiva pro nosnice a brojlery se zvýšila také, i když v menší míře o 12 % a 3 %.
    3. Indie pokračuje v růstu  Odhaduje se, že v  Indii výroba krmiv v roce 2017 vzrostla o 9 % a očekává se, že tento trend bude pokračovat s rostoucí populací. Na rozdíl od Číny ovšem kulturní a náboženské vztahy hrají velkou roli, která brání produkci hospodářských zvířat, jako je vepřové a zejména hovězí maso. Růst výroby krmiv v Indii bude především podporovat producenty mléka, vajec a brojlerů. V Indii se výroba mléčných výrobků a chovu nosnic zvýšila o 5 % a produkce krmiv pro brojlery o 12 %. Navzdory malému poklesu celosvětové produkce akvakultury zejména v celém regionu Asie a Tichomoří byla Indie jednou z mála zemí, kde tento obor vzrostl o 8 %. Dnes Indie vyrábí krevety, kapry a sumce jak pro domácí spotřebu, tak pro vývoz.

4. Afrika stále rychle vpřed Afrika je jedním z nejrychleji rostoucích trhů s krmivy. Ačkoli v roce 2017 tento trend nepokračoval jako regionální průměr, tempo růstu Afriky za posledních pět let bylo téměř 30 %, což výrazně převyšuje celosvětový průměr (13,1 %).  Klesající trend byl zaznamenán v odvětví výroby hovězího masa a akvakultury. Menší země jako Botswana, Uganda a Mozambik sice byly v čele růstu produkce, ale průzkum ukázal dobrý růst krmiv pro prasata, produkci mléka, nosnice a brojlery ve větších zemích, jako je Alžírsko (s výjimkou krmiv pro prasata). Snižování produkce krmných směsí se projevilo v zemích jako Zambie a Maroko. Zatímco mnoho afrických zemí vykazovalo malý nárůst produkce krmiv pro produkci akvakultury, region jako celek poklesl především kvůli nižší výrobě krmiv v Egyptě, kterou nyní překonala Nigérie. V průměru má region nejvyšší náklady na krmení prasat, nosnic a brojlerů.
5. Aqua jako voda Růst krmiva pro akvakultury nebyl nijak výrazný, ale může to klamat. Rostoucí celosvětová populace, zvýšená touha konzumovat ryby kvůli zdraví a potřeba produkovat ryby farmářským způsobem udržitelněji a hospodárněji, by měly mít za následek silný nárůst produkce krmiv. Avšak výroba krmiv je nevyrovnaná, v Asii se vyrobí téměř 70 % celkové produkce krmiv pro ryby. Afrika a Severní Amerika produkovaly krmivo vyrovnaně, ale patrný byl silný růst produkce krmiv pro akvakultury v Evropě, Latinské Americe a na Středním východě. Pokles v oblasti Asie a Tichomoří zavinila především Čína, kde produkce krmiv pro akvakultury klesla o 5 %, což je významné pro zemi, která je lídrem z hlediska akvakulturní produkce a produkuje až pětkrát více než druhý nejsilnější producent. Vietnam také zaznamenal pokles o zhruba 9 %, Indonésie o 17 %, Tchaj-wan a Japonsko o každý 9 % a 3 %. Tyto trendy se objevují již několik let a odrážejí rostoucí konsolidaci průmyslu do menších a sofistikovanějších hospodářství. Několik menších trhů významně vzrostlo, včetně Brazílie, Chile a Peru a Středního východu, vedeného Íránem. Afrika to mohla také dokázat, ale vedoucí země v regionu, Egypt, zaznamenala pokles výroby.
6. Koně pádí vpřed Odvětví chovu koní, výroba krmiv, zaznamenalo v uplynulém roce růst a každý region ho hlásil. Severní Amerika a Afrika zaznamenaly nejmenší změny na úrovni 1 % a 2 %, avšak regiony, jako je Latinská Amerika a Tichomoří, vykazovaly nárůst o 108 000 a 160 000 tun krmiv pro koně. Obecně je to důsledek růstu výroby krmiv v mnoha zemích v obou těchto regionech, včetně Peru, Brazílie a Mexika v Latinské Americe a Jižní Koreji, Číně a Austrálii v oblasti Asie a Tichomoří. Na Středním východě došlo k nárůstu o 22 % díky krmivářství Spojených arabských  emirátů a Saúdské Arábie.  V Evropě byl zaznamenán největší nárůst produkce krmiv procentně (24 %) i v tonáži (396 000 tun). Do tohoto přírůstku krmiv pro koně přispělo několik zemí, jako je Nizozemsko, Irsko, Francie a Rusko.
7. Náklady na krmiva odrážejí náklady na potraviny  Z pohledu krmiv pro prasata jsou náklady na celém světě o 2 % vyšší a pro výkrm prasat se odhaduje  průměr kolem 363 dolarů. Chov prasat stoupl zhruba o 5,54 % a pro tento sektor je to dobrý výsledek. Chov nosnic zaznamenal velmi malý celkový nárůst nákladů (méně než 1 %) a udržuje je zhruba na 363 dolarech. Výrobní náklady na výkrm brojlerů poklesly celosvětově o 14 % na 418 dolarů, zatímco tentýž obor vykazoval přírůstek necelé 3 %. Několik zemí v asijsko-tichomořském regionu mělo vyšší ceny za výrobu krmiv, a to včetně Japonska, Tchaj-wanu a Indonésie. Afrika má také několik rekordů, zejména v Kamerunu a Nigérii. Obecně platí, že náklady na krmivo jsou nízké a v dohledné budoucnosti takové zůstanou. Důvodem je to, že zemědělci a pěstitelé lépe bojují proti chorobám a suchu u rostlin. Kukuřice, sója a pšenice mohou být vyráběny za nízké ceny a sklizeň je dobrá. Tyto nižší vstupní náklady se odrážejí v našich vlastních výdajích na potraviny, které jsou také historicky nízké.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down