11.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sedm zvířat, sedm ocenění

Celkem sedm kusů plemene limousin z chovu Petra a Jany Šindlerových z Částkovic se vydalo na Jihočeskou beef show, která se koncem srpna uskutečnila na výstavišti v Českých Budějovicích v rámci agrosalónu Země živitelka. Domů si Šindlerovi přivezli sedm ocenění. Sedmička byla zkrátka letos šťastným číslem.

Rozhodně nemůžeme úspěchy této rodinné farmy svádět jen na numerologii. Stojí za nimi spíše práce a zapálení celé rodiny. Šindlerovi hospodaří nedaleko Telče na výměře zhruba 180 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 57 ha na půdu ornou. Na té se pěstují především jetelotrávy, vojtěška a obilniny – pšenice, ječmen a triticale, vše určené hlavně pro krmení skotu bez tržní produkce mléka.

Otec Petra Šindlera Zdeněk začal s farmařením v roce 1991, v roce 2006 Petr vedení farmy převzal. Zhruba o rok dříve se Šidlerovi rozhodli pro chov plemene limousin a od roku 2009 jsou zapojeni do systému ekologického hospodaření. Aktuálně chovají 190 zvířat včetně telat. Z tohoto počtu je asi 70 matek, zhruba polovina připadá na čistokrevné plemenice limousin a polovina na kříženky.

V chovu jsou v současnosti tři plemenní býci, šampión plemene z loňské brněnské výstavy Ujo Novokostelecký, George V dovezený z Německa a homozygotně bezrohý Dusty z vlastního chovu. Předtím zde působili například plemeníci MON VFU nebo Vladyka AGF.

Čistokrevná zvířata nakupují Šindlerovi často z aukcí nebo od úspěšných chovatelů, a to jak z České republiky, tak i ze zahraničí, především ze země původu Francie. „V plánu je stoprocentně limousinské stádo,“ komentuje Jana Šindlerová vývoj farmy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down