Sedmý ročník soutěže Mléčná farma roku se završil

Vyhlášení vítězů letošní soutěže o mléčnou farmu roku proběhlo 28. dubna v sále kulturního domu ve Větrném Jeníkově a předcházely mu příspěvky přednesené odborníky zejména v oblasti zdraví mléčné žlázy.

Úvodního slova se ujali Ing. Petr Hůrka (Zoetis) a Ing. Jiří Burdych (VVS Verměřovice).  O situaci chovatelů dojnic v podmínkách volného trhu EU i o státních podporách v tomto sektoru hovořil Ing. Jindřich Šnejdrla, náměstek ministra zemědělství.

Současný stav i perspektivy šlechtění dojeného skotu proti výskytu mastitid byly tématem přednášky Ing. Ludmily Zavadilové, Ph.D., (VÚŽV, v. v. i. Uhříněves). S méně známou problematikou zdravotního stavu mléčné žlázy prvotelek v našich chovech posluchače seznámila Ing. Růžena Seydlová, Ph.D., (Milcom a. s. Praha).

Hlavní přednášku dne si připravil prof. Dr. med. vet.Volker Kromker z Hochschule Hannover, Unversity of Aplied Scince. Jeho přednáška se věnovala strategii boje proti mastitidám dojnic.*

 

Zlatý hřeb dne

Vyhlašovatel soutěže za přítomnosti jejích partnerů na závěr dne pozval postupně zástupce mléčných farem při vyhlašování jejich umístění v tomto ročníku soutěže.

Všechny přihlášené mléčné farmy musely splnit určitá kritéria, z nich to první bylo zapojení v kontrole užitkovosti a v ní pravidelná kontrola počtu somatických buněk v mléce za období leden – prosinec 2014:
Dalšími ukazateli, kterými se hodnotily farmy vybrané pro finále soutěže, a to podíl zdravých zvířat ve stádě (s lineárním skóre do hodnoty 4), průměrná produkce tuku a bílkoviny, hygiena dojení, zoohygiena a welfare jednotlivých kategorií skotu.

Do letošního ročníku se přihlásilo 17 farem s chovem plemene české strakaté, a 24 farem s holštýnskými dojnicemi. Průměrný počet somatických buně v mléce u farem s plemenem českým strakatým byl 228 000 (rozmezí 165000–354 000), v případě farem s holštýnským skotem to bylo v průměru 250 000 s rozmezím  142 000–380 000 somatických buněk.

 

Jak to dopadlo

Výsledky letošního ročníku soutěže vidíte v následující tabulce:

 

 Český strakatý skot

Pořadí

Celkový počet bodů

Mirošov

1

19,7

Řenče

2

17,7

Radešínská Svratka, Řečice

3

17,5

VKK Rváčov

4

14,4

RADĚTICE

5

9,7

 

Holštýnský skot

 

Tlumačov

1

19,6

Rodná

2

19,3

VKK Batelov

3

18,8

Malčín

4

14,0

LHOTKA U RADNIC

5

10,5

 

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down