Kvalita a bezpečnost potravin, zdraví lidí a nedostatek selenu v půdě, zejména v evropských zemích, se staly tématem na letošní konferenci Selen a zdraví zvířat a lidí – výživa inspirovaná přírodou. Tato každoroční událost se koná za účasti předních specialistů na selen z celého světa. Jejich poznatky dokazují prospěšnost organického selenu pro skot, prasata a drůbež, jeho důležitou roli ve výživě i prevenci chorob, jako jsou rakovina, Alzheimerova choroba a HIV/AIDS.
Podle prof. Petera Suraie ze Scottish Agricultural College se problematika konference týká stavu selenu v Evropě a nových způsobů maximalizace nesporného užitku tohoto esenciálního stopového prvku.
Úloha prvku v organismu
Až do poloviny sedmdesátých let se považoval selen pouze za stopový prvek, který je při předávkování toxický. Význam pro lidský organismus byl částečně objasněn až s objevem toho, že selen je součástí enzymu glutathion peroxidázy. Ten se společně s vitaminem E velice významně podílí na odstraňování volných radikálů z tělních buněk.
Zdroje selenu je nemožné přesně určit, protože obsah selenu se v potravinách, respektive krmivech, jak rostlinných, tak i živočišných odvíjí podle jeho obsahu v půdě. Je známo, že významnější množství je obsaženo zejména v mořských produktech a v mase, z jedlých rostlin je nejvíce obsažen v chřestu. Doporučená denní dávka není dosud přesně stanovena, ale za bezpečnou denní dávku se považuje 55 - 70 µg/den.
Anorganické selenové soli nejsou vhodné pro jejich minimální využitelnost a ukládání v organismu zvířat. K této otázce profesor Schrauzer z Univerzity Kalifornie, San Diego, USA, řekl důvody, proč přidávání selenitu do krmení není vhodné -nejde o nutriční formu selenu, jeho absorpce je pasivní, neukládá se do tělesných tkání a výsledkem toho je nízký přenos přes placentu a přenos mlékem, je rychle vylučován, je pro-oxidantem a je toxičtější než organický selen.
Přednášející porovnávali ve svých výzkumech organický selenový doplněk ve formě Sel-Plex se selenitovými doplňky v krmení přežvýkavců, prasat a drůbeže. Akumulace selenu ve tkáních při zařazení organického selenu do krmné dávky umožňuje vytváření rezerv tohoto prvku, které mohou být využity v případě vzniku stresových zátěží s požadavky na vyšší dotaci selenu. Dosud používaný seleničitan sodný velmi pomalu upravuje stav nedostatku selenu, protože výše resorpce je poměrně nízká (10 – 30 %). Mnohem výhodnější jsou organické formy selenu, kde je míra resorpce podstatně vyšší (až 60 %)a k nasycení organismu selenem dojde velmi rychle. Jednou z variant je právě přípravek, který se vyrábí fermentací kvasnic v médiu s nízkým obsahem selenu.
Témata přednesených referátů
Přední specialisté na selen při setkání v Praze uvedli, že lidé a podobně i zvířata po celé Evropě postrádají optimální přísun selenu v potravě. Přednášející se ve svých příspěvcích věnovali selenu ve výživě lidí, prasat, přežvýkavců, drůbeže, jeho přítomnosti v potravinách a krmivech, stavu tohoto stopového prvku v České republice, Řecku, Turecku a na Ukrajině, oboru nutrigenomika a právním předpisům vztahujícím se k selenu.
Evropskou konferenci v Praze pořádala společnost Alltech.
Selen a hospodářská zvířata
Existují vědecké důkazy, že při použití organického selenu v Sel-Plexu je možné snížit doplňování vitaminu E. V souvislosti s prudce stoupající cenou vitaminu E,může být Sel-Plex pro živočišnou výrobu řešením. Dlouhodobá karence selenu, zvláště v kombinaci s karencí vitaminu E, má negativní dopad na zdraví a produkci u skotu, prasat i drůbeže. Nejznámější je nutriční svalová dystrofie, která se vyskytuje především u jehňat, telat a prasat. Při chronické formě onemocnění probíhají dystrofické změny pomalu, ale v důsledku narušení imunity vznikají u telat další onemocnění, v jejichž důsledku zvířata hynou a hlavní příčina, kterou je karence selenu a vitaminu E, není odhalena.
Zajištění dostatečného množství selenu v krmivech pro hospodářská zvířata se diskutuje zejména v posledních letech, kdy se zjistilo, že Česká republika patří mezi oblasti s deficitem selenu. V rostlinách je tento prvek obsažen v organické formě převážně jako selenometionin, která je dobře využitelná všemi druhy zvířat. Nízké koncentrace selenu (pod 0,1 mg/na kg sušiny) nesplňují potřebu selenu pro rychle rostoucí mladá zvířata, ani pro vysokoprodukční dojnice.
U krav s nedostatkem selenu dochází k zadržením lůžka, ke zhoršení kvality kolostra pro nízkou koncentraci imunoglobulinů a celkových bílkovin. Telata jsou pak málo životaschopná, špatně sají a v důsledku nedostatečné kolostrální imunity je vysoká mortalita. Nedostatek selenu způsobuje u telat a mladého skotu rozsáhlé změny na srdci a kosterní svalovině. Selen ovlivňuje i činnost štítné žlázy a tvorbu tyroxinu, ovlivňuje spermiogenezi, plodnost u samců a samic. Příznivě působí na produkci mléka a zdravotní stav mléčné žlázy. Snižuje počet somatických buněk v mléce. „Krávy krmené Sel-Plexem produkují vyšší množství seleno-proteinu. V mase se zvýší GSH-PX v tkáni, která zlepší oxidační stabilitu,“ uvedl Dr. Darren Juniper z Reading University v UK . Přední specialisté na selen uvedli na konferenci v Praze, že lidé zvířata po celé Evropě postrádají optimální přísun selenu v potravě.
„Ve srovnání se selenitem se projevil při používání organického selenu v chovu drůbeže nárůst o 4,5 kuřata na slepici, v chovech byly zjištěny jednotnější váhy a délky kuřat. Více než 36 testovaných chovů mělo průměrně o 35 g/kuře více a zvýšila se konverze živin,“ řekl Dr. Peter Spring ze Swiss College of Agriculture. Dalšími pozitivními výsledky podávání organického selenu byly zlepšené opeřování kuřat, zvýšená kvalita masa, nárůst obsahu selenu v těle ptáků a ve vejcích, a tedy i možnost využít vejce jako funkční potraviny. Pro chovatele drůbeže je velmi důležité zvýšení plodnosti kohoutů i slepic, zvýšená líhnivost, zlepšení zdravotního stavu kuřat a jejich životaschopnosti.
Irský poradce Dr. Wallace Henry zjistil podobné výsledky u prasat. „Změna ze selenitu na organicky vázaný selen v krmné dávce prasnic znamená zisk 0,57 až 0,72 odstavených selat za rok, selata jsou také těžší při odstavu o 0,5 kg,“ sdělil. Byla pozorována snížená mortalita selat do odstavu, vyšší hmotnost vrhu, u prasnic stoupá mléčnost. Naopak při karenci selenu v krmné dávce se rodí více mrtvých selat ve vrhu, prodlužuje se prasení, dochází k slabému spouštění mléka a rodí se slabá selata.
Organický selen je přirozená forma plnění požadavků na selen pro hospodářská zvířata a lidi. Použitím kvasinkového selenu (Sel-Plex) v krmení zvířat a drůbeže je možné zdvojnásobit koncentraci selenu ve vejcích, mase a mléce. Takové živočišné produkty obohacené selenem mají důležitou roli ve výživě lidí. Sel-Plex je organický selen produkovaný Saccharomyces cerevisiae. Sel-Plex získal autorizaci jako nutriční aditivum do krmiv pro používání v krmivech Evropské unie na základě nařízení č. 1750/2006. Selenomethionin ze Saccharomyces cerevisiae může být používán jako zdroj biologicky využitelného selenu a splňuje kritéria nutriční doplňkové látky pro všechny druhy hospodářských zvířat.