04.08.2018 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Selské slavnosti v roce 2018

Stejně jako každý rok pořádá i letos Asociace soukromého zemědělství Selské slavnosti. Jejich prostřednictvím má široká veřejnost možnost blíže poznat život na rodinných farmách. Asociace soukromého zemědělství organizuje letošní akce v rámci projektu „Rodinné farmy dětem“, celodenní program orientovaný zejména na faremní produkci je ještě více zaměřen na malé návštěvníky – novinkou je například workshop „Malý gurmán“ pod vedením zkušeného šéfkuchaře.

První slavnosti proběhly v květnu na farmě rodiny Šťastných v Radíčevsi. Rodina Šťastných zde začala hospodařit na vrácených pozemcích v roce 1990. Většinu původních budov statku navrácených v restituci bylo nutné zrekonstruovat, pak teprve bylo možné začít s chovem dojnic. Vzhledem k poloze farmy nedaleko Žatce byla původně farma zaměřena i na pěstování chmele. Postupně se rozloha farmy rozrostla z původních 42,5 ha na dnešních 460 hektarů a sedláci se soustředili především na pěstování obilí, řepky, krmných plodin a zeleniny. Dojnice zůstaly, chmel byli Šťastní nuceni zrušit.

Mléko a široký sortiment pěstované zeleniny lze koupit přímo na farmě v malém obchůdku. Činnost doplňuje také zapojení farmy do fungování střední zemědělské školy, jež zde má učebnu odborných předmětů a farmu využívá pro praktickou výuku žáků. Tu mají na starosti dcera a zeť manželů Šťastných, kteří se v rámci farmy starají i o chov a výcvik koní.

Organizátoři slibují bohatý program také v druhém termínu Selských slavností, opět vystoupí youtuber Lukefry, proto si nenechte ujít tuto akci v sobotu 15. září na Angus farmě Rančice v jižních Čechách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down