V pátek 10. června se v sále zemědělského podniku ZERAS a. s., Radostín nad Oslavou konal odborný seminář o technice silážování, dlouhé řezance a technologii shredlage. Přednášel zakladatel této techniky z USA, o své zkušenosti se podělil německý farmář a byla představena i technologie NIR.
O vývoji nové technologie sklizně kukuřice přednášel Ross Dale, jeden ze zakladatelů techniky shredlage. Jeho přednáška se týkala historie vývoje techniky a zkušeností s ní v USA.
Shredlage je nová technologii sklizně silážní kukuřice. Pomocí speciálních válců dochází k intenzivnímu pomačkání dlouhé řezanky (26–30 milimetrů). Válce shredlage mají pilové zuby rozmístěné v mírné spirále. Tak dojde k podélnému narušení stonku a vřeten a rozdrcení kukuřičných zrn. Stonky jsou v podélném směru narušené při zachování délky řezanky. Krávy při příjmu krmiva neseparují jednotlivé části, přijímají více sušiny a stravitelnost škrobu je vyšší. Mléčná užitkovost se tak zvýší zhruba o jeden litr na krávu a den.
O praktické zkušenosti se sklizní technologií shredlag se podělil Steffen Glittz, který chová 125 holštýnských krav základního stáda a pěstuje kukuřici na 32 ha. Výhody použité technologie vidí v tom, že krávy přijímají víc sušiny krmiva, lépe přežvykují, jsou aktivnější a zdravější. Porody jsou bezproblémové a krávy lépe zabřezávají. Také se snížila frekvence onemocnění paznehtů.
Ing. Václav Jambor, CSc. (Nutrivet, s. r. o.) představil technologii NIR, přístroj X-NIR.
Později účastníci semináře navštívili a prohlédli si farmu a mohli vidět také válce metody shredlage používané firmou Class a také nasekanou hmotu a vyzkoušet si také přístroj X-NIR.*
Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2016 a týdeníku Zemědělec.