Seminář o zdraví masného skotu

VÚVeL Fest je odborné fórum o aktuálních zdravotních problémech zvířat určený chovatelské, veterinární a další odborné veřejnosti formou přednášek a následného popisu účinných postupů odborníků z praxe, resp. chovatelů s diskusí účastníků a formulací závěrů jako návodů pro chovatelskou praxi. Seminář dává konkrétní návod, jak řešit určitý problém.
V pořadí druhý seminář proběhl ve středu 19. listopadu a jeho tématem byly zdravotní problémy, respiratorní a parazitární infekce ve stádech masného skotu.

Seminářem provázela MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D., a jako první se slova ujal praktický veterinární lékař MVDr. Lukáš Hlubek který zdůraznil nutnost správného managementu stáda masného skotu pro jejich zdraví.

MVDr. Kamil Kovařčík, Ph.D., (VÚVeL) se ve své přednášce zaměřil na respirační infekce u masného skotu, na ozdravení stáda a vakcinační programy.

Prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc.,(VFU Brno)přednášela o parazitárních infekcích, programech odčervování i prevence.

Zástupcem chovatelské praxe byl chovatel masného plemene limousin František Farka. Vysvětlil, jak jediným chybným rozhodnutím zhoršil zdraví svého stáda (BVD) a jak ho ozdravuje a zajišťuje prevenci.

V diskusi se otázky vrátily k odebírání a konzervaci vzorků pro laboratorní vyšetření a zjišťování zdravotní situace v chovech pomocí sérologických vyšetření.

Závěr semináře a to, co by si účastníci měli odvézt domů, zní, že péče o zvířata není jen v aplikaci léčiv, ale rozhodující je prevence, zajištění dobrých podmínek chovu skotu a udržení zdravého stáda, a v tom by měla také spočívat role veterinárních lékařů.*

Podrobněji v týdeníku Zemědělec 49 a časopisu Náš chov 1/2015.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down