17.12.2008 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setkání chovatelů skotu v Polné

Polná u Jihlavy byla místem, kde se v letošním roce sešli chovatelé z České republiky. Na jejich osmém setkání představila akciová společnost Plemo pro rok 2009 osmadvacet býků masných plemen, českého strakatého a holštýnského plemene.

Setkání probíhalo v krásném prostředí zámku v Polné, kde nechyběl bohatý program. Chovatelé měli mimo jiné možnost prohlédnout si výstavu fotografií krav, které byly připraveny pro tvorbu katalogu krav pro rok 2009.
Zahájení programu se ujal ředitel společnosti Plemo, Ludvík Dodávka. Ve svém vystoupení shrnul úspěchy, kterých společnost dosáhla v tomto roce, a seznámil chovatele se šlechtitelskými programy obou hlavních dojených plemen.


Býci masných plemen

Nabídka býků pro rok 2009 byla zahájena prezentací jedenácti býků pěti masných plemen a byla zajímavá jak pro chovatele masného skotu, tak pro ty, kteří masné býky využívají pro užitkové křížení. Pro nabídku byli vybráni ti nejvhodnější býci podle základních požadavků, kterými jsou bezproblémové porody (také pro možnost využívání býka v užitkovém křížení a pro inseminaci jalovic), narození zdravých telat s vysokou růstovou schopností, výborné mateřské vlastnosti matek a genetické založení pro bezrohost. Chovatelům byli představeni býci v plemenitbě u nás již využívaní, ale také noví plemen plavé akvitánské, charolais, limousine, aberdeen angus a masný simentál.

Nabídka strakatých býků

Šlechtitelé českého strakatého plemene chovatelům představili z osvědčených býků plemeníka MKM-256 Bonus a HG-192 Aštar. Aštar pochází z kombinace HG-76 x UF-6 Bois Le Vin, v listopadovém TOP SIC potvrdil své kvality především v PH pro mléčnou produkci (+961 kg) a v RPH pro produkci kg tuku (129) a bílkoviny (127). Ze znaků exteriéru byl nadprůměrné hodnocen pro celkové utváření vemene (117). U jeho dcer byla zaznamenána dlouhá a mělká vemena s hlubokým závěsným vazem a dobře rozestavěnými struky a navíc sušší a mírně strmější končetiny s dobře utvářenou spěnkou. Jeho SIC (09/08) dosáhl 124,9 bodů, což znamená šestnácté místo v TOP českého strakatého plemene.
Novinkami v nabídce byli býci MOR-144 Cyklon ET, MKM-268 Ctibor, MKM-257 Best a RAD-175 Cyrano ET a nejlepší z nich býk Best MKM-257. Mezi jeho hlavní kvality se řadí především utváření končetin (115) jeho dcer, zejména pevné spěnky, PH kg mléka (+1061 kg), dlouhá vemena a jejich celkové utváření(index 122). Býk pochází z chovu Školní statek Hořice, jehož zástupci si v Polné převzali ocenění za toho kvalitního plemeníka. Druhým oceněným podnikem bylo ZDV Sirákov, z jehož stájí pochází další úspěšný býk MKM-256 Bonus.

Holštýnský program
Program dále pokračoval představením býků holštýnského plemene pro příští rok. Ve filmové prezentaci se představilo osm býků. Mezi ty nejlepší patřil býk NEA-58 Sermione, který je jedním z produktů spolupráce s francouzskou společností Genes Diffusion. Býk se dlouhou dobu objevuje na předních příčkách českého TOP SIH, naposledy obsadil deváté místo. Jeho PH kg mléka je 1231 kg při příznivém obsahu složek (PH kg T 46; PH kg B 52). Jeho dcery mají nadprůměrné utváření exteriéru a vynikají velmi snadným telením, proto se doporučuje využití inseminačních dávek tohoto býka pro jalovice.
Další představeným elitním býkem byl Terray NXA-271, který byl v říjnu letošního roku na druhém místě českého TOP SIH. Je to opět býk s vynikající mléčnou užitkovostí dcer při současně dokonalém exteriéru dcer, které odpovídají francouzskému typu krav.
Za výborné výsledky reprodukce a s nimi i vysokou mléčnou užitkovost v chovu dojnic byli oceněni chovatelé z AGRO Bystřice, a. s., a ZP Ostrov nad Oslavou, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down