10.04.2015 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sexování spermií hospodářských zvířat

Narodí se samice nebo samec? Odpověď na tuto otázku má pro chovatele často zásadní význam. Sexování spermií by proto mohlo v kombinaci s dalšími biotechnologiemi a genomickou selekcí fungovat jako účinný nástroj pro zvyšování užitkovosti hospodářských zvířat, zlepšení ekonomiky chovu a urychlení genetického pokroku. Chovatelům by přinášelo využití sexovaného spermatu i další pozitiva. Mohli by ovlivnit poměr pohlaví narozených zvířat, aby lépe odpovídal jejich záměru, např. zaměření na masnou nebo mléčnou produkci u skotu. Zvýšením podílu potomků samičího pohlaví by mohli snížit četnost obtížných porodů.

 

Technika sexování spermatu má za sebou tři desetiletí intenzivního výzkumu a vývoje. Praktické uplatnění zatím našla pouze u skotu. U jiných druhů hospodářských zvířat je počet potomků zplozených po použití tříděného spermatu poměrně nízký a komerční využití není na programu dne. I když rychlost třídění spermií dramaticky narostla, je stále velmi obtížné získat inseminační dávky s dostatečným počtem tříděných spermií. Redukce počtu spermií v inseminačních dávkách má za následek snížené zabřezávání. Bude tedy nutné, aby v třídění spermií došlo k dalším technologickým inovacím. Nadějně se jeví například detekce specifických sekvencí DNA ve spermii, které by odstranilo barvení DNA a ozařování spermií laserem. Podobné naděje jsou vkládány do laserového usměrnění dráhy kapének se spermiemi při třídění, které by odstranilo nabíjení kapének a vystavení spermií účinkům elektrického pole. V návaznosti na sexování spermií je třeba pracovat i na nechirurgických technikách pro transfer spermií do vejcovodu a na systémech produkce embryí pomocí technik IVF či ICSI.

V tomto článku byly použity výsledky řešení projektu MZe NAZV QI101A166.

Ing. Jan Nevoral, PhD.,

Ing. Tereza Žalmanová, PhD.,

Ing. Eliška Vochomůrková,

KVD FAPPZ Česká zemědělská univerzita v Praze

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.,

Výzkumný ústav živočišné výroby v. v. i., Praha 

Celý článek najdete v Našem chovu 4/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Jsem tak vzrušená, že jsem nemohla otěhotnět po tolik let a můj manžel má nízký počet spermií a snažili jsme se všechno, abychom se ujistili, že otěhotněju, ale všechno bylo marné, dokud jsem nenapadl greatmutaba@gmail.com mi pomohl odnesl těhotenské kouzlo a za méně než měsíc jsem byla těhotná a já jsem porodila skákací chlapeček a dnes mu bude 1 rok, pomoz mi díky muze v jeho e-mailu ..

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down