03.09.2015 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Simentálský skot z podhůří Rychlebských hor

Manfred Reinold hospodaří v katastru obce Stará Červená voda a na svých pozemcích chová plemeno masný simentál. Chov byl založen asi před sedmi lety a v současné době čítá šedesát krav základního stáda.

Když v roce byla farma Reinold založena, tvořilo základní stádo dvanáct odstavených jalovic plemene masný simentál a o dva roky později bylo doplněno dalšími 19 jalovicemi z České republiky a z Dánska. Chovatel dovezl jalovice také z Německa a v poslední době z Velké Británie. Cílem Manfreda Reinolda je mít špičkové stádo a zaměřuje se také na bezrohost.

Všechny výborné plemenice jsou geneticky testovány pro zjištění homozygotnosti pro bezrohost. Potom se mohou používat nepříbuzní býci bez ohledu na jejich homozygotnost nebo heterozygotnost v bezrohosti.

Farma se tedy specializuje také na prodej plemenných jalovic a plemenných býků prošlých odchovnou. V loňském roce se v areálu farmy konala první aukce jalovic v České republice.

K velkým úspěchům farmy patří i odchovaní plemenní býci, jejichž hodnocení za exteriér se pohybuje v průměru 77 bodů. Ale býk Tempo z Nové Vody V (Viti x Axel) byl hodnocen 85 body a excelentní jsou plemenné hodnoty býka Templář z Nové Vody, homozygotně bezrohého býka. K nejlépe hodnoceným býkům patří Viking z Nové Vody (83 bodů za exteriér) a Vinci z Nové Body (82 body za exteriér). Za jednu z nejvyšších cen byl vydražen býk Zážeh z Nové Vody (83 bodů za exteriér).

V roce 2013 se jalovice z farmy umístily na na prvním a třetím místě na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně. V kategorii mladých býků získali třetí místo.

Cílem chovu Manfreda Reinolda je mít ve stádě špičková zvířata. Používá se umělá inseminace a k ní se využívá inseminačních dávek těch nejlepších býků z České republiky, ale také ze zahraničí.*

 

Podrobněji v časopisu Náš chov 10/2015 v rubrice Plemeno měsíce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down