29.02.2016 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situace na trhu vajec

Ani nárůst počtu nosnic v posledních třech letech a s tím spojená zvýšená produkce vajec nestačí pokrýt poptávku po vejcích jako nejlevnější bílkovině na tuzemském trhu. Změnu k lepšímu by mohly přinést podpory z unijních dotačních titulů i z národních zdrojů.

 

Podle zatím posledních údajů Českého statistického úřadu se průměrné stavy nosnic pohybují na úrovni 9,2 milionu kusů. Z toho v zemědělském sektoru se chová 4,3 milionu nosnic (47 %) a zbývajících 4,8 milionu kusů evidují v domácích hospodářstvích. Ze statistiky dále vyplývá, že celková snáška konzumních vajec, tzn. včetně domácích hospodářství,  odpovídá objemu  128,6 tisíce tun, což je přibližně 1,7 % produkce zemí Evropské unie. Produkce konzumních vajec v zemědělském sektoru meziročně vzrostla o 4,9 % na 74,4 tisíce tun. Spotřeba konzumních vajec na obyvatele se v porovnání s rokem 2014 mírně zvýšila a dosáhla hodnoty 247 kusů za rok. Nižší tuzemská nabídka konzumních vajec se promítla nejen do zvýšení dovozů vajec, ale také došlo k utlumení vývozu. To se odrazilo na poklesu míry soběstačnosti, která se tak dostala na úroveň něco málo přes 80 %, zatímco v Evropské unie převyšuje 100 %.

Faktorem, který ovlivňoval český trh v  roce 2015, byl cenový vývoj na evropském trhu a zvýšení domácí spotřeby vajec, kterou nepokrylo ani zvýšení produkce vajec.

V roce 2015 (od ledna do listopadu) se dovezlo rekordních 700 827 tisíc vajec, což představovalo o 3,2 % více než za celý rok 2014. Z celkového dovozu vajec se dovezlo 66,1 % konzumních vajec a 33,9 % vaječných hmot (po přepočtu na kusy vajec).

Vývoz vajec celkem v roce 2015 (od ledna do listopadu) tvořil 89,4 % dovozů roku 2014 a do konce roku se neočekává, že by překročil objem z roku 2014.

S ohledem na negativní vývoj v sektoru vajec ministerstvo zemědělství připravilo návrh nového dotačního titulu „Podpora nadstandardní pohody zvířat v chovu drůbeže“.  Program, od něhož se očekává, že pomůže zlepšit situaci v sektoru vajec, je momentálně ve fázi schvalování u Evropské komise.*

Více se dočtete v březnovém číslu časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down