Slavnostní den na farmě v Tatenicích

Po dvou letech od zahájení provozu ZOD Žichlínek představilo odborné veřejnosti ve svém středisku v Tatenicích robotickou stáj pro více než 480 dojnic. Moderní novostavbu za 140 milionů korun, vybavenou osmi, respektive devíti dojicími automaty DeLaval VMS V300, vodními matracemi a novým typem řetězových shrnovacích lopat s hydraulickým vypínáním řetězu, si přijelo prohlédnout na 350 zájemců. A jak jsme měli možnost slyšet, nebyli jen z tuzemska.

 

O naplánovanou akci, která se odehrála 12. května, byl z řad odborné veřejnosti velký zájem. Jak by také ne, když se naskytla příležitost prohlédnout si největší robotickou stáj v republice, kterou ZOD Žichlínek zhruba rok projektoval a dva roky stavěl. Projekt vypracovala společnost Farmtec na základě návrhu uspořádání stáje od firmy DeLaval. Generálním dodavatelem stavby byla společnost Agrostav Ústí nad Orlicí, a. s.

Ještě před plánovanou prohlídkou stáje, která se kvůli velkému zájmu musela realizovat po skupinách, předseda hostujícího zemědělského obchodního družstva MVDr. Josef Vinduška krátce seznámil přítomné s historií a současnými aktivitami podniku, který vznikl v roce 1980 sloučením okolních středisek s chovem dojeného skotu.

 

Zdravice spolupracujících obchodních partnerů

V rámci uvedeného Dne otevřených dveří dostali prostor také zástupci spolupracujících firem, respektive ze společností Farmtec, DeLaval, Agrostav Ústí nad Orlicí, a. s., ale také CRV Czech Republic, spol. s r. o., jejíž doménou je plemenitba a šlechtění a konečně Mikrop Čebín, a. s., jež se podílí na výživě skotu.

„S chovateli ZOD Žichlínek spolupracujeme již téměř tři desítky let, a této spolupráce si velice vážíme. Pokud jde o farmu v Tatenicích, vypracovali jsme projekt pro stavební povolení, prováděcí projekt i projekt technologie a dozorovali jsme vlastní provádění výstavby farmy. Pokud jde o technologie, dodali jsme kompletní hrazení jak ve stáji, tak v čekárnách, které je nastavitelné a díky žárovému zinkování má vysokou životnost. Dále jsme poskytli vyhřívané velkoobjemové nerezové napájecí žlaby, nový typ řetězových shrnovacích lopat s hydraulickým vypínáním řetězu, elektricky ovládané boční svinovací plachty, rolovací vrata, stájové ventilátory, sila a dopravníky krmení, ponorná čerpadla na kejdu (umístěné ve sběrné jímce, odkud se kejda přečerpává do skladovací nádrže),“ uvedl za společnost Farmtec ředitel OBŘ Litomyšl Ing. Josef Věneček.

Jak již bylo uvedeno, projekt robotické farmy v Tatenicích vycházel z návrhu společnosti DeLaval, která na farmu dodala technologii dojení a chlazení mléka.

„Společnost DeLaval vyrábí a dodává technologii dojení již 140 let. Roboty řady VMS jsou na trhu od roku 1998, přičemž poslední model V 300 je na této farmě. V produkční stáji s řízeným pohybem krav je pro čtyři skupiny krav k dispozici osm robotů, dva na každou skupinu, která čítá asi 120 dojnic. Současným trendem je tzv. batch milking systém, který zahrnuje vytváření dojicích center s paralelně uspořádanými roboty. Zájemci si tento systém mohou prohlédnout například v zemědělském podniku Agro Zvole, a. s. V oblasti východních Čech je autorizovaným prodejcem společnosti DeLaval akciová společnost Klas Nekoř, která technologii dojení a chlazení mléka v Tatenicích kompletně instalovala,“ navázal obchodní manažer společnosti DeLaval Ing. Pavel Kupka.

Přestože o společnosti Agrostav Ústí nad Orlicí, a.s., by se dalo napsat, že má regionální působnost, o zakázky nemá nouzi. Společnost, která vznikla v roce 1992 transformací tehdejšího společného zemědělského podniku, patří k největším a ekonomicky stabilním stavebním firmám v kraji.

„S našimi 130 zaměstnanci všech stavebních oborů provádíme kompletní dodávky staveb na klíč v oboru bytového, občanského, průmyslového a zemědělského stavitelství, modernizace, rekonstrukce, adaptace a opravy. Stejně tak naše projekční oddělení realizuje návrhy, studie a vlastní projekty pozemních staveb. Oceňujeme, že jsme se mohli podílet na výstavbě robotické stáje tady v Tatenicích, na jejíž konstrukci jsme dodali 400 tun oceli,“ pokračoval ředitel společnosti Matouš Pořický.

Prostor dostal také Ing. Jiří Adam ze společnosti CRV Czech Republic, spol. s r. o., který ho využil zejména k tomu, aby poděkoval investorovi za spolupráci.

„Vážíme si toho, že jsme mohli být součástí tohoto významného projektu, na němž jsme se podíleli dodávkou systému Ovalert. Jak většina z vás ví, využívá se k detekci říje a monitoringu zdraví, ale v tomto případě byl navíc rozšířen o poziční systém, který zatím používá sedm farem v republice. Samozřejmě, že se naše spolupráce rozvíjí také v plemenářské práci, přičemž ZOD Žichlínek je jedním z padesáti tuzemských podniků s chovem dojeného skotu, kteří využívají genomické hodnocení plemenic. Chovatelům se tím nabízí možnost včas a přesně selektovat zvířata podle nastaveného chovného cíle, což se promítne do rychlejšího genetického pokroku i do snížení nákladů na odchov,“ konstatoval Ing. Adam.

V oblasti poradenství a výživy krav žichlínečtí chovatelé posledních pět let spolupracují také s výživářskou společností Mikrop Čebín, a. s., která na obě střediska chovu skotu (Lubník a Tatenice) dodává nejen speciální minerálně vitamínové doplňky vyráběné na míru, jež může podle vývoje zásob a kvality krmiv operativně modifikovat, ale i konzervanty na výrobu objemných krmiv. Atak v rámci dne otevřených dveří vystoupil také obchodní ředitel Ing. Václav Pyrochta, Ph. D., který poděkoval za spolupráci a přítomné seznámil s aktivitami ryze české rodinné společnosti, jež svou historii odstartovala před třiceti lety.*

 

Více se dočtete v aktuálně připravovaném čísle časopisu Náš chov.

 

Robotická stáj s řízeným pohybem krav v Tatenicích je v provozu již dva roky
V produkční stáji je osm robotů DeLaval VMS V300
Vzhledem k tomu, že v produkční stáji v Tatenicích je u krmného stolu méně místa, je nutné zakládat během dne na krmný stůl dostatečné množství kvalitního krmiva, které zajistí adlibitní příjem všech krav
Svou roli plní i robotický přihrnovač krmiva, který jezdí po indukčním drátě, takže nevyjede ze stáje, když se ztratí, ale zastaví se
Ve stáji využívaný systém Ovalert od společnosti CRV Czech Republic, spol. s r. o., je rozšířený o poziční systém, který je nad hlavami krav a usnadňuje jejich vyhledávání v rámci vytvořených skupin
Vyhrnování hnojných chodeb zajišťuje nový typ řetězových shrnovacích lopat s hydraulickým vypínáním řetězu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down