Slibná budoucnost farmy s nedlouhou minulostí

Obec Horní Libchavy, kterou lemují podhorské hřebeny, z nichž je krásný výhled na linii hraničních Orlických hor, ale i celou oblast Vysokomýtska a Choceňska, spadala do oblasti bývalých Sudet. Historie hospodaření současných majitelů zdejších usedlostí je tedy poměrně krátká, nedaří se jim však o nic hůře než kolegům v jiných částech naší republiky. Jedním z důkazů úspěšného zemědělského podnikání je Statek u Čadů. Manželé Milena a Jaroslav Čadovi tu v režimu ekologického zemědělství obhospodařují téměř tři stovky hektarů luk a pastvin a věnují se chovu masného skotu s koncovkou v podobě zpracování a prodeje biohovězího zákazníkům přímo z farmy.

Na statku po svých prarodičích v Horních Libchavách začal bývalý juniorský mistr v parkurovém skákání Jaroslav Čada hospodařit roku 2002 a jeho prvními počiny bylo pořízení základního stáda masného skotu (zvolil plemeno aberdeen angus a jeho křížence) a stavba multifunkční haly na ustájení skotu a na uskladnění sena, slámy a zemědělské techniky.

V průběhu let se mu poměrně dobře dařilo získávat zejména od vlastníků v okolí zemědělskou půdu, což neuniklo pozornosti zdejší akciové společnosti. Ta přispěchala s dopisy adresovanými svým akcionářům, v nichž upozornila na „objevující se snahu jiného subjektu vypovídat nájemní smlouvy na pozemky, čímž by mohlo dojít k znehodnocení zemědělského majetku akciové společnosti, a tím i podílu akcionářů na něm“. Jako bonus a odměnu za „laskavé zvážení svého rozhodnutí ve prospěch stávajícího pachtýře“ nabídla vlastníkům „možnost pronájmu s delší výpovědní lhůtou za odpovídající výši nájemného“. Co dodat? Snad jen že kromě vlastníků z řad fyzických osob se k možnosti pronájmu půdy soukromému zemědělci přiklání i církev. „Nyní máme s naší farností nově domluven pronájem jedenácti hektarů, které jim byly v rámci církevních restitucí navráceny,“ informuje Milena Čadová.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 12/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down