Po Německu a Maďarsku je slintavka a kulhavka potvrzena také u našich východních sousedů na Slovensku. Kvůli nově potvrzeným ohniskům slintavky a kulhavky v okrese Dunajská Streda vydala Státní veterinární správa ČR nová celostátní mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci se tak ze Slovenska zakazuje přepravovat vnímavá zvířata i tepelně neopracované produkty z nich. Dodržování zákazu budou kontrolovat na česko-slovenské hranici, ale i ve vnitrozemí celníci spolu s policií. Přijatá mimořádná veterinární opatření slouží jako prevence proti zavlečení této nebezpečné nákazy sudokopytníků na naše území.
Na první jarní den byla potvrzena tři ohniska slintavky a kulhavky (SLAK) ve třech chovech skotu v okrese Dunajská Streda na Jižním Slovensku. Chovy, v nichž jsou aktuálně asi dvě tisícovky zvířat, se nacházejí v těsné blízkosti maďarské hranice, kde bylo ohnisko potvrzené před dvěma týdny. Vzdálenost mezi ohniskem v Maďarsku a nejbližším ohniskem na Slovensku je pouhých sedm kilometrů.
Státní veterinární správa České republiky na situaci zareagovala vydáním mimořádných veterinárních opatření (MVO) s celostátní platností. V jejich rámci se fyzickým a právnickým osobám zakazuje přemísťovat nejen zvířata vnímavá ke slintavce a kulhavce ze Slovenska do České republiky, ale také zárodečné a vedlejší živočišné produkty, včetně tepelně neopracovaných živočišných produktů.
V souladu s mimořádnými veterinárními opatřeními bude na hraničních přechodech ze Slovenska a dále namátkově i ve vnitrozemí celní správa spolu s policií kontrolovat přepravce vnímavých zvířat a z nich pocházejících živočišných či zárodečných produktů. Uvedení přepravci budou muset doložit doklady o původu zásilky, ale také, že před nakládkou vydezinfikovali vozidla.
V platnosti zůstávají i dříve vydaná mimořádná veterinární opatření. Přepravci přepravující živá zvířata ze zahraničí, kteří se v posledních 21 dnech pohybovali v uzavřených pásmech okolo ohniska slintavky a kulhavky, musí mít doklad o provedení dezinfekce vozidla před nakládkou zvířat. Chovatelé pak musí vést záznamy o vjezdu vozidel do hospodářství a uchovávat je dvanáct měsíců. Do chovů a zařízení pro svody kopytníků mají zákaz vstupu osoby, které se posledních třech týdnech pohybovaly v uzavřených pásmech v Maďarsku a na Slovensku. Provozovatelé musí o vstupu cizích osob muset vést záznamy.
Slintavka a kulhavka (SLAK) je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, tj. velbloudů, lam, prasat, hrochů a přežvýkavců (skotu, ovcí a koz, jelenovitých, antilop či žiraf). Co se týká klinických příznaků, pro nákazu jsou typické horečka, snížená produkce mléka, ztráta žravosti a deprese. Za těmito počátečními příznaky se objevují puchýřky naplněné tekutinou, které praskají a na predilekčních místech (zejména v dutině tlamy, na nozdrech, mléčné žláze a končetinách) se z nich vytvářejí otevřené léze. V důsledku toho se u zvířat objevuje typické slintání a kulhání. Nejedná se o zoonóze, tj. nákazu přenosnou ze zvířete na člověka. Onemocnění vykazuje vysokou nemocnost, ale nízkou úmrtnost. Typické je onemocnění velkého počtu zvířat na hospodářství. Nejčastěji se zvířata nakazí inhalační cestou – přímým přenosem viru mezi zvířaty, přičemž nepřímo se zavleče do chovu prostřednictvím člověka. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.*