02.11.2023 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenský Simmental Cup

Ve druhé polovině září se na Slovensku uskutečnil 2. národní šampionát slovenského strakatého skotu – Simmental Cup. Pozvání k rozhodování přijal Ing. Pavel Král a vybrat z bezmála čtyřicítky krav tu nejkrásnější nebylo vůbec snadným úkolem.

Druhý ročník Národního šampionátu slovenského strakatého skotu – Simmental Cup – pořádaný Zväzom chovateľov slovenského strakatého dobytka se konal ve čtvrtek 21. září 2023 v areálu resortu Masarykov Dvor (Vígľaš-Pstruša, okr. Detva, Slovensko). Odborná i laická veřejnost, a to nejenom ze Slovenska, se sem přijela podívat na přehlídku těch nejlepších krav slovenského strakatého skotu. Simmental Cup byl také závěrečným bodem programu chovatelského zájezdu, na jehož uspořádání se podílel Svaz chovatelů českého strakatého skotu a společnost Schaumann.

Letošní novinka

Jakmile byly známy vítězky jednotlivých kategorií, přišla na řadu zmiňovaná novinka letošního Simmental Cupu, kterou bylo vyhodnocení nejlepší chovatelské skupiny. Tři kolekce, které nastoupily do předvadiště, byly ukázkou vyrovnanosti, takže o pořadí rozhodovaly skutečně detaily. Díky nejlepšímu a v podstatě uniformnímu utváření vemen vybraných krav vyhrály Cenu Ivana Bogdányiho chovatelé z ŽIAREC PD Tvrdošín. Druhé místo získala skupina z PD Čereňany a bronz patřil skupině z Agrodružstva Bystré.

Vítězka kategorie prvotelek z RD Čereňany se na závěr stala i šampionkou letošního Simmental Cupu
Vítězka kategorie prvotelek z RD Čereňany se na závěr stala i šampionkou letošního Simmental Cupu

Také již byla zmíněna výborná příprava zvířat a jejich perfektní předvedení, a tak organizátoři a rozhodčí ocenili i ukázkovou práci vodičů. Nejlepší vodičkou šampionátu byla vyhlášena Ing. Lucie Chadimová a cenu pro nejlepšího vodiče si odnesl Bc. Peter Jurík.

Tak jsme se dostali až k závěru celé události, na kterou netrpělivě čekali všichni přítomní. Do předvadiště se dostavily ty nejlepší z nejlepších, aby mohl Ing. Král vybrat nejen krávu, která získá titul Národní šampionky, ale také rezervní šampionku či krávu s nejlepším vemenem. Avšak ještě před tímto velkým finále došlo na udělení Ceny profesora Pšenici krávě s nejvyšší dlouhověkostí. Toto ocenění si také zasloužila vítězka kategorie krav na čtvrté a vyšší laktaci– Bridžit. Další cenu – pro nejkrásnější zvíře výstavy – vyhlašovali zástupci časopisu Slovenský chov a předali jej chovatelům krávy č. SK000812977853 – která již obsadila druhé místo v kategorii krav na třetí laktaci a vzápětí byla vyhodnocena i jako kráva s nejlepším vemenem.

Finálové klání

V kategorii krav na druhé laktaci zvítězila kráva z PD Senohrad
V kategorii krav na druhé laktaci zvítězila kráva z PD Senohrad

Pak konečně došlo na to velké finále a vyhlášení nových nositelek titulů šampionka a rezervní šampionka. Rozhodnout se muselo mezi vítězkami kategorie prvotelek a kategorie krav na třetí laktaci. Přednost nakonec dostala ta mladší a šampionkou 2. Národního šampionátu se stala prvotelka z RD Čereňany – SK000813499000 (Herzpochen x Daily). Titul rezervní šampionky si přebrali majitelé krávy SK000813157639 (Elrmor x Barnum) z I. DRUŽSTEVNÁ, družstvo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down