24.02.2022 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slušnost je pro chovatele prioritou

Když v roce 1993 zemědělské družstvo Přehrada se sídlem v Bystřičce nenaplnilo transformační projekt a hrozila likvidace družstva, rozhodl se člen Asociace soukromého zemědělství Vsetín Jan Vávra spolu s dalšími šesti kolegy, kteří v něm do té doby pracovali a zároveň je pojila rodinná historie hospodaření, založit firmu a zemědělsky podnikat. Vznikla tak společnost AGRO-BESKYD, spol. s r. o. Jan Vávra v ní působí ve funkci jednatele, třemi dalšími společníky jsou Pavel Kočíb, Zdeněk Petrusek a Jaroslav Tomečka, do jejího provozu se již plně zapojili i synové Jana Vávry – starší Jan a mladší David.

 

„Od družstva jsme hned na počátku koupili základní stádo holštýnského skotu a skoro pět let se věnovali jeho chovu, měli jsme až dvě stě kusů. Bohužel v sýrárně, kam jsme dodávali mléko, nám zůstal téměř milion korun. Ubírat se dál tímto směrem se tak pro nás stalo ekonomicky neúnosné, nezbývalo než stádo prodat a postupně přejít na chov masného skotu,“ informuje Jan Vávra.

Rozhodnutí padlo na plemena charolais a masný simentál a velmi záhy se ukázalo, že chov skotu bez tržní produkce mléka je pro zdejší oblast ideálním řešením – vrací do krajiny život a přirozeným způsobem zužitkuje píci. Společnosti AGRO-BESKYD se podařilo rozšířit stádo na 250 kusů, z toho je 130 matek základního stáda – kříženek, tři plemenní býci plemene charolais a dva plemene masný simentál.

Finálním produktem živočišné výroby je zástavový skot. „Býčky prodáváme z důvodu nedostatku ustajovacích kapacit pro výkrm. Část jaloviček si ponecháváme na rozšíření a obnovu stáda, zbytek pak prodáme chovatelům v okolí nebo obchodníkům. Pro některé zájemce necháme jalovičky porazit na jatkách, odkud si je ve čtvrtích odeberou,“ říká Jan Vávra.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down